1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Kentte Fuarlar Kuruluyor, Şehircilik Sorgulanmıyor
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kentte Fuarlar Kuruluyor, Şehircilik Sorgulanmıyor

A+A-

KONYA KENT–İNŞAAT–MOBİLYA DEKORASYON VE İDEAL EV–GAYRİMENKUL FUARI şehrimizde 11-14 Mayıs tarihlerinde görücüye çıkacak. İlgi duyanlar ve iş konularını ilgilendirenler için olduğu kadar kentte hareketlilik ve katkısından dolayı da önemli bir etkinlik. Fuarda mobilyadan inşaata örnek dairelerden villalara kadar konut ve yaşamla ilgili birçok alanda görüntüler ve materyaller izleyicilerle buluşacak.

***

Fuarın uzunca bir ismi olmasına ve başında da kent kelimesinin yer almasına rağmen acaba şehircilik konusunda neler yapılacak? Elbette ki hiç bir şey… Ülkemizde özellikle inşaat dahası gayrimenkul göz ardı edilmeye devam ediyor. Kentin en gelişmiş bölgeleri olarak nitelendirilen yerler maalesef ki beton yığınlarının toplandığı yerler. Konu gayrimenkul ve inşaat olunca akla özellikle İstanbul, sonrasında ise diğer şehirler konuşuluyor. Çünkü İstanbul deprem bölgesi ve nüfusun en yoğun olduğu ilimiz. Aynı zamanda gökdelenlerin toplandığı ilimiz…

***

Peki, Konya’mız bu tartışmaların neresinde? Çoğu zaman hep dışında… Yerel yöneticilerimizi kusura bakmasınlar ve alınsınlar. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bile sürekli uyardığı ve dikey değil de yatay büyümenin gerekliliğini dile getirdiği halde uygulamada maalesef bu duyarlılığı göremiyoruz. Konya’nın son yıllarda deprem bölgesine arka sıralarda dâhil edilmesi kimseyi rahatlatmasın, 100 kilometre ilerisi 1. derecede deprem bölgesidir ve dikkate alınması gerekir.

***

Dikey büyümenin de elbette gerekli olduğu bölgeler bulunabilir hatta zorunluluk bile olabilir. Ancak altyapı, otopark yeşil alan, trafik gibi yaşamsal öneme sahip konular bu tür yapılaşmalarda öncelik ve özellikle dikkate alınmalı ve hava akımını bile yok edecek adeta kucaklaşır gibi binaların yapımına izin verilmemelidir. Teknolojik gelişmelerin baş döndürücü bir hızla ilerlediği günümüzde her türlü inşaatın hem de kısa sürede tamamlanabildiğine kimse itiraz edemez. Ancak her önüne gelenin inşaata kalkışmasına da izin verilmemeli bu konuda özellikle şehir plancılarının işe dâhil edilmesine ve de özen gösterilmesine çalışılmalıdır.

***

Çünkü bugün yapılan yapılar yarın yıkılacak yapılar değildir. Kentin geleceğini şekillendiren yapılar yaşam kalitemizi de belirleyeceğinden özel önem gösterilmelidir. Bu tür fuarların yanı sıra şehirleşmede nelere dikkat edilmesi gerektiği konuların da paralel olarak düzenlenmesi ve sadece kâğıt üzerinde ve toplantılarda konuşmayıp icraata da dökülmesi umuduyla kolay gelsin…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.