1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KGC: Birliğimizi Hiç Kimse Bozamaz
KGC: Birliğimizi Hiç Kimse Bozamaz

KGC: Birliğimizi Hiç Kimse Bozamaz

Konya Gazeteciler Cemiyeti Yönetimi tarafından yapılan açıklamada, “Öncelikle şehrimizde 7 insanımızın vahşice katledilmiş olmasının vermiş olduğu derin acı içerisindeyiz ifadeleri kullanıldı.

A+A-

Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi’nde aynı aileden 7 kişinin vahşice katledildiği olayın duyulmasının hemen ardından başta sosyal medya olmak üzere çeşitli iletişim kanallarında aslı astarı olmayan söylemler üretilmeye başladı. Olay daha sıcaklığını korurken, olayın nedeni, kimler tarafından yapıldığı, olayın öncesi ve benzeri hiçbir bilgi yokken, henüz aydınlanmış ve kesinleşmiş bir şey ortada yokken ortaya atılan asılsız iddialar ile Konya’nın karalanmaya çalışılması ise kabul edilemez bir durum olarak ortaya çıktı. Böyle zamanlarda durup düşünmek, itidalli davranmak, yetkili mercilerin yapacağı net açıklamalara kulak kabartmak gerekirken; kulaktan doğma, yalan ve yanlış bilgileri dayanak göstererek, herkesin her şeyi söyleyebildiği sosyal medya organlarından asılsız bilgilerle ayrıştırıcı söylemler üretmek en iyi tabirle bizi bize düşürmek isteyen ve bunun için fırsat kollayan vatan hainlerinin beyhude bir çabasıdır, bundan öteye geçemez.
Hoşgörünün, barışın, kardeşliğin ve huzurun başşehri olan Konya’da daha önceden husumeti olan iki komşu arasındaki aile kavgasının 7 insanın hayatına mâl olacak şekilde büyümesi olayın vahim olan başka bir boyutudur. Ancak olayın farklı yönlere çekilip büyütülerek, ırkçılık aşamasına getirilmeye çalışılması, kardeşlik hukukuna, toplum kültürüne, bu topraklar altında birlikte yaşama kararlılığımıza kasteden bir tutumdur. Dolayısıyla kirli zihinlerin sosyal medya üzerinden yürüttükleri ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı tutuma karşı akl-i selim ile hareket etmek gerekir.
Dolayısıyla mayasında kardeşlik, birlik, beraberlik, hoşgörü olan bu topraklar üzerinde yaşayan insanların, ‘sen, ben, biz, siz, Türk, Kürt’ gibi ayrıştırıcı sözlerle ırkçılık illetine maruz bırakılmaya çalışılması hastalıklı zihinlerin bir oyunudur. Bu oyunu oynayanlar da en az insan canına kıyabilen katiller kadar suçlu ve onlar kadar gözü dönmüştür” denildi.
Açıklamanın devamında ise, “Olayın vuku bulduğu andan itibaren Konya Valiliği’nin koordinasyonunda kolluk kuvvetleri üzerlerine düşeni yapmak için hızlı bir şekilde harekete geçmiş, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı da olaya el koyarak hızla çözüme kavuşturmak, faillerini bulmak için çalışmalarına başlamıştır. Suçlu ya da suçluların en kısa sürede bulunarak kanunlar çerçevesinde gereken cezayı alacaklarına eminiz.
Köklü bir basın kültürüne sahip olan Konya medyası, olağanüstü hallerde vermiş olduğu başarılı sınavı, bu olayda da vermek için azami hassasiyet göstermekte, kesin ve net olmayan hiçbir bilgiyi kamuoyu ile paylaşmamaktadır. Buradaki tutumumuzun temelinde ise yine kardeşlik hukuku yer almaktadır. Hem medya olarak, hem de Konya halkı olarak toplumu ayrıştırmaya, bizi bize düşürmeye çalışanlara karşı dur deme görevi hepimize düşmektedir. Milletimizin başı sağolsun” ifadelerine yer verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.