1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KGTÜ’de yüzde 100 doluluk
KGTÜ’de yüzde 100 doluluk

KGTÜ’de yüzde 100 doluluk

Türkiye’nin araştırma ve geliştirme üniversitesi Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi tercihlerde en çok tercih edilen üniversitelerden birisi oldu.

A+A-

Türkiye’nin doluluk oranı en yüksek ilk 5 vakıf üniversitesi arasında yer aldı ve tüm programlarda yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. 

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

Türkiye’nin teknolojide öncü kuruluşları arasında yer alan, araştırma ve geliştirmenin yeni nesil merkezlerinden Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (KGTÜ) bu eğitim öğretim yılında da en fazla tercih edilen üniversitelerden birisi oldu. ÖSYM tarafından açıklanan sonuçlara göre sayısal puan türünde Türkiye 220.’si Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları’na yerleşirken, Türkiye 671.’si Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi İktisadi ve İdari Programlara yerleşti. İndirimli ve ücretli programlar dâhil olmak üzere KGTÜ’ye yerleşen tüm öğrencilerin yaklaşık olarak yüzde 40’ı ilk 100 bin içerisinde yer aldı. İlk kez öğrenci kabul edilen psikoloji ve iç mimarlık programları haricinde hemen hemen tüm programlarda gerek taban gerekse tavan başarı sıralamalarında kayda değer artışlar oluşurken, en çarpıcı artış taban başarı sıralamasını bir önceki yıla göre 255 bin kişi yukarı çeken iktisadi ve idari programlarında gerçekleşti. Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi’ne bağlı Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları taban başarı sıralamaları yüzde 75 indirimli kontenjanlar için yaklaşık 116 bin kişi yukarı çıkarken, yüzde 50 indirimli kontenjanlar için bir önceki yıla göre yaklaşık 112 bin kişi yukarı çıktı.

Kayıtlar 19’unda başlıyor

KGTÜ mühendislik programlarında da benzer bir eğilim görülürken bu programın yüzde 50 indirimli kontenjanları için taban başarı sıralaması bir önceki yıla kıyasla yaklaşık 31 bin kişi daha yukarıda oluştu. Toplamda 20 farklı şehirde yaşayan öğrenci yerleşirken, yerleşen her 4 öğrenciden biri KGTÜ’ye ilk tercihi olarak yerleşti. İlk 3 tercihi içerisinde yer vererek yerleşen öğrencilerin oranı ise yüzde 83 olurken bu rakam öğrencilerin KGTÜ’ye olan ilgisini somut şekilde ortaya koydu. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş KGTÜ’nün ilk kez öğrenci kabul ettiği 2016 yılından 2019 yılına kadar, öğrenci kabul ettiği 4. yılında da istikrarını koruyarak Türkiye’nin en yüksek doluluk oranına sahip vakıf üniversiteleri arasında yer aldığını belirtti. Çökmüş, “Kurucu Başkanımız Sayın Recep Konuk’un vizyonu ile şekillenen üniversitemiz, Konya Şeker’in sanayi alt yapısı ile öğrencilerimizin uygulama odaklı bir eğitim alarak henüz mezun olmadan tecrübe sahibi olmasına ve Ar-Ge projelerinde yer almalarına olanak sağlıyor. Üniversite-sanayi işbirliğini gerçek anlamda uygulayan üniversitemizin eğitim modeli bu yıl da aday öğrencilerimizden ve ailelerinden büyük ilgi gördü” ifadelerini kullandı.

KGTÜ’ye kayıtlar 19-23 Ağustos tarihlerinde yapılabilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.