1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KGTÜ’den Ar-Ge atağı
KGTÜ’den Ar-Ge atağı

KGTÜ’den Ar-Ge atağı

KGTÜ’den Ar-Ge atağı

A+A-

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nin (KGTÜ) tarım ve gıda alanında dünyanın en iyi 10 üniversitesinden biri olarak gösterilen Michigan State Üniversitesi ile yaptığı ikili anlaşma kapsamında, yurt dışında araştırma faaliyetlerinde bulunan 3 öğrenci çalışmalarını tamamlayarak döndü.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

Geçen yıl 4 öğrencinin katıldığı ve bu yıl 2. kez gerçekleştirilen program kapsamında, Michigan State Üniversitesi Tarım ve Doğal Kaynaklar Fakültesi laboratuvarları, seraları ve tarlalarında akademisyenlerin danışmanlığında çalışmalarda bulunan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi 3. sınıf öğrencileri Aybüke Büşra Özer, Şevval Buse Sarıman ve Yaren Acır, 3 haftalık yoğun bir çalışma dönemi geçirdi. Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Yaren Acır Michigan State Üniversitesi’nde patates yetiştiriciliği alanında çalışmalarda bulundu. Biyomühendislik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Aybüke Büşra Özer ise Michigan State Üniversitesi’nde alglerden (yosunlar) yenilenebilir yakıtların elde edilmesi konusunda araştırma çalışmalarında görev alırken, alg izolasyonu, alglerden DNA ekstrasyonu ile DNA eldesi, elde edilen DNA’ların picogreen ve nanodrop metotlarıyla analiz edilmesi, gaz kromatografisi ile alg proteinlerinin CO2 absorbsiyonu miktarının tespit edilmesi gibi çalışmaları bizzat gerçekleştirdi. Ekonomi bölümü 3. sınıf öğrencisi Şevval Buse Sarıman da Michigan State Üniversitesi’nde tarım ekonomisi alanında davranışsal iktisat üzerine araştırma çalışmalarında bulundu.

‘Gurur duyduk’

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, uluslararası çalışmalara büyük önem veren bir üniversite olduklarını ve bu kapsamda dünyanın özellikle tarım ve gıda alanında önde gelen üniversiteleri ile ikili işbirliği anlaşmaları bulunduğunu belirtti. Çökmüş, “Bu 3 öğrencimiz tarım, ekonomi ve yenilenebilir enerji alanlarında Michigan State Üniversitesi’nden farklı akademik danışmanların gözetiminde yoğun şekilde araştırma faaliyetlerinde bulundular. Karşı taraftan öğrencilerimizin İngilizce seviyeleri, girişkenlikleri, araştırmacı yönleri ve sosyal anlamda adaptasyonları konusunda son derece olumlu geri dönüşler aldık.  Öğrencilerimizin performansını çok beğendiler, öğrencilerimizle gurur duyduk” dedi.

Sunumlar sonrasında Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi öğrencilerine danışman hocaları tarafından başarı sertifikaları verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.