1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KGTÜ’den millilik vurgusu
KGTÜ’den millilik vurgusu

KGTÜ’den millilik vurgusu

KGTÜ’den millilik vurgusu

A+A-

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (KGTÜ) Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, teknolojinin bütün sektörleri ilgilendirdiğini belirterek, “Ülkemizin bu teknolojiyi en iyi şekilde adapte etmesi gerekiyor. Son 10 yılda 2 milyon yeni iş alanı ortaya çıkartıldı” dedi.

 

Kısa bir süre önce kurulmasına rağmen hayata geçirdiği projelerle adından söz ettirmeyi başaran ve ‘Bilgiyi Ürüne Dönüştüren Üniversite’ vizyonuyla kurulan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (KGTÜ), önemli bir organizasyona daha ev sahipliği yaptı. Üniversite, özel sektör ve kamu temsilcilerini bir araya getiren 4.0 için Ar-Ge Zirvesinde; Türkiye’deki Ar-Ge Merkezlerinde üretilen bilgi ve ürün, yürütülen proses, yaşanılan sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Yerli ve milli teknoloji geliştirmenin önemine vurgu yapılan organizasyonda birlikte hareket edilerek atılacak adımlarla dışa bağımlılığın en aza indirilebileceğine dikkat çekildi. Zirvede konuşan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, “Teknolojinin veya bilişim teknolojilerinin yaşamımızda kullanımını artık bilmemek mümkün değil. Yaşamımızın her anına geçti ama bu sırada sanayi devriminin de bir o kadar hayatımıza geçirilmesi gerekiyor. Teknoloji bütün sektörleri ilgilendiriyor. Ülkemizin bu teknolojiyi en iyi şekilde adapte etmesi gerekiyor. Geçmişte bazı basamakları atladık. Ama bu 4.0’ı atlamamamız gerekiyor. Gıda, tarım, endüstri veya diğer alanlarda da atlamamalıyız. Şu anda yürütülen işlerin yüzde 90’ı bilişim teknolojileri üzerinden yürütülüyor ve birçok meslek ortaya çıkartılıyor. Bundan önce olmayan, daha önce olup tekrar gelişen, şekil değiştirip yeniden oluşan meslekler var. Son 10 yılda 2 milyon yeni iş alanı ortaya çıkartıldı” dedi.

Rekabetçi üstünlük

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat Çakır da sürdürülebilir tarımsal üretim ve gıda sanayiinin gelişme ve kalkınmadaki rolünü anlattı ve kooperatiflerin stratejik önemine değindi. Çakır, “Klasik ekonomide rekabetçi üstünlüğün sağlanması için temel üretim faktörleri olan; toprak, emek, sermaye ve girişimcilik. Ancak eşiğinde bulunduğumuz ve Endüstri 4.0 olarak adlandırılan dördüncü sanayi devriminde bu üretim faktörlerinde dijital teknolojilerin kullanılarak bilgi temelli ekonomiye geçiş yapılması gerekiyor. Bu alanda Anadolu Birlik Holding, yerli ve milli teknolojinin geliştirilmesi amacı ile Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’ni kurdu” diye konuştu. (Konya’nın Sesi)

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.