1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kıbrıs ve Bazı Kişiler
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kıbrıs ve Bazı Kişiler

A+A-

Geçen ay Temmuz’un 20’sinde Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45. yılı kutlandı. Dile kolay 45 yıl geçmiş! Geçen 45 yıla rağmen, hala; Kıbrıs Barış Harekatı'na giden süreci bilmeyenler var ve konuşuyorlar. Kıbrıs Barış Harekatı'nın sonuçlarından ders almayanlar var ve konuşuyorlar. Kıbrıs’ın önemini anlamayanlar var ve konuşuyorlar.

*

Bilmeyenlerin, öğrenmeyenlerin, anlamayanların ve ders almayanların ortak özelliği; 1. zihinlerindeki çifte standardı atamamışlar. 2. millet, vatan, devlet gibi esas konuları siyasetin yan menfaatlerine alet etme hatasından kurtulamamışlar. 3. bunlar olayların gerçekliğini bütün olarak görmek yerine gerçeklerin sadece kendi işlerine gelen kısımını kullanma ilkelliğini aşamamışlar.

*

Gerçekleri anlamak ve tarihe mal olmuş olaylardan doğru dersleri çıkarmak için, öncelikle yapmamız gereken algımızı ve zihnimizi çifte standartlılıktan kurtarmaktır!

*

Örneğin, Kıbrıs Barış Harekatı’ndan dolayı ülkemize uygulanan ambargoların sonucu oluşan şeker, yağ, gaz, benzin gibi kuyruklar için Başbakan Ecevit'i suçlarken, harekat kararını alanın Başkakan Yardımcı Erbakan olduğunu söyleyerek Erbakan'a cesaret payesi çıkarmaya çalışmak bir çifte standartlılıktır.

*

Çifte standartlı, ilkel ve adaletsiz kişilerden olmak istemiyorsak, şunu yapmaya çalışalım; Bir karar sonucu gelişen sorunlar için birini suçluyorsak, o karardan oluşan övgüler için de aynı kişiyi tebrik edebilmeyi öğrenelim. Veya bir karar için birini öveceksek, o kararın sonucu gelişen sorunlar için de aynı kişiyi suçlayalım.

*

Böyle davranabilen kişi hem adil hem de asil olma yolunda adım atmış demektir ama bi dakka, suçlayalım derken kimi suçluyoruz, kim oluyoruz da suçluyoruz?

*

Asil ve adil olmak isteyen kişinin öncelikle kendini bilmesi gerekir… Biz kim oluyoruz da tarihe mal olmuş kişileri suçluyor veya yarıgıluyoruz? Bu hakkı nereden alıyoruz? Onun yerinde olsayadık biz ne yapabilidik acaba? Ne yapabileceğimiz görmek için olayların önünü sonu ve yanını kenarını yani olay üzerindeki tüm etkileri öğrenmemiz gerekir değil mi?

*

Bunları bilmeden sallamak adil ve asil olmak isteyen kişiye yakşır mı? Yakışmaz! Kendine yakışanı ve yakışmayanı bilen kişilerin çoğalması duası ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.