1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Kıdem İkinci Nesile Geçti
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kıdem İkinci Nesile Geçti

A+A-

1980’li yıllarda Konya’da beş adet günlük gazete vardı. Yeni Konya kıdemli gazete, Yeni Meram teknolojideki liderliğiyle amiral gemisiydi. Konya Postası, Türkiye’de Yarın ve Anadolu’da Bugün medya dünyamızın diğer sesleriydi. Sonraki yıllarda kurulan gazetelerle bu sayı arttı.

Bizim mesleğe başladığımız yıllarda Anadolu’da Bugün’ün imtiyaz sahibi Ali Rıza Yavuz olsa da patronu Rahim Özkaymak’tı. 90’lı yıllara varmadan yayın hayatına son veren Anadolu’da Bugün’den sonra Özkaymak ailesi bir süre ayrı kaldıysa da, özel televizyonlar döneminin başlamasıyla medya dünyasında varlığını KTV televizyonu ile sürdürmeye devam ediyor.

Mustafa Naci Gücüyener’in vefatından sonra oğulları önce işletme hakkını, sonra da gazeteyi devrederek sektörden ayrıldı. Bir süre Hüseyin Oğuz ve Endüstri Holding’in yönettiği gazete halen ANMEG Vakfı bünyesinde bulunuyor.

Durmuş Alagöz kurucusu olduğu Konya Postası’nı 80’li yılların sonuna doğru İsmail Çapar’a, o da Süleyman ve Mustafa Alagöz kardeşlere devretmişti.  Basın dünyasına Yeni Konya’dan sonra üçüncü ofset teknolojiyi getiren Alagözler 2000’lerin ilk yıllarında gazeteyi Erdal Kara’ya bırakıp kenara çekildi.

Ali Güneri Türkiye’de Yarın Gazetesi’nin ismini 1991’de Merhaba yaparken ofset teknolojiyle de tanıştırmıştı. Dönemsel olarak gazetenin imtiyaz sahipliğini farklı isimler aldı. Son birkaç yıldaki değişikliklerin ardından Merhaba İmtiyaz Sahipliğini genç meslektaşımız Halid Şen üstlendi.

**

Çare Dergisiyle basın hayatına ısınan Sabri Altun 90’lı yıllarda çıkardığı Anadolu Manşet Gazetesi ile hareketlilik getirmişti. Ancak 2010’lı yılların ilk devresinde gazeteyi Kiraz ailesine devrederek yayıncılıktan çekildi. Kiraz’ların basın dünyasında varlığı ise uzun sürmedi ve kapıya kilit vurarak gazetenin yayın hayatını sonlandırdılar.

Amiral gemisi Yeni Meram’ın Kaptanı Mustafa Yalçın Bahçıvan geçmişte de gazeteyi devretme teşebbüsünde bulunmuş sonradan vazgeçmişti.  İlerleyen yaşı ve sağlığını düşünen Konya’nın en eski patronu Bahçıvan Kurban Bayramı öncesinde sektörden çekildiğini duyurdu. Yakın tarihte bir süre Merhaba’nın İmtiyaz Sahipliğini üstlenen Ömer Sarıkulak’ın devraldığı Yeni Meram’da Karatay eski Belediye Başkanı Mehmet Hançerli’de Genel Müdürlük görevini icra ediyor. Yeni Meram’ın el değiştirmesiyle Konya basınının bütün kıdemli patronları kenara çekilmiş oldu. Yeni dönemin Konya basını ve kurumlar için hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.