1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Kıdem tazminat fonu iş hayatını koruyor
Kıdem tazminat fonu iş hayatını koruyor

Kıdem tazminat fonu iş hayatını koruyor

Kıdem tazminat fonu iş hayatını koruyor

A+A-

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ekonomik reform paketi içerisinde yer alan kıdem tazminat fonunun hem çalışanı hem de işvereni koruduğunu aktaran Elzem Hukuk Bürosu ortaklarından Av. Dursun Çelik, “İşçilerin kıdem tazminatını kaybetme korkusu son bulacak. İşverenin toplu kıdem tazminatı ödeme korkusu ortadan kalkacak” dedi.

 

Mehmet Günnar

Ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı işten çıkarılmaların arttığını ifade eden uzmanlar, mahkemelerin kıdem tazminat davaları ile dolduğunu aktardılar. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ekonomik reform paketi ile de kıdem tazminatındaki değişiklikler de işçi ve işvereni yakından ilgilendiriyor.

Kıdem tazminatı fonu hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla gazetemize konuşan Elzem Hukuk Bürosu ortaklarından Av. Dursun Çelik, “Kıdem tazminatı reformu gerçekleştirilecek ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile entegre edilecek. Daha net açıklarsak bireysel hesaba dayalı bir sistem kurulması öngörülüyor. Her çalışanın bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi bir hesabı olacak. Prim kesintileri bu hesapta birikecek. Mevcut sistemde kıdem tazminatı kazanabilmek için en az bir yıl çalışılmış olunması gerekiyor. Ayrıca, kıdem tazminatı alabilmek için işçinin işveren tarafından işten çıkarılmış olması şartı aranıyor. Kendi isteğiyle işten çıkanlar kıdem tazminatı hakkından faydalanamıyor. İşçinin iş sözleşmesini haklı nedenle feshettiği durumda, erkekler askerlik hizmeti için kadınlar ise evlilik nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalırsa kıdem tazminatı alabiliyorlar. Öte yandan, emeklilik için gerekli süreyi ve prim ödeme gün sayısını dolduranlar da kendi istekleri ile işten ayrılırsa kıdem tazminatı hakkı kazanabiliyordu” dedi.

Piyasalar canlanacak

Kıdem tazminatı fonunun 2019 yılının sonunda hayata geçmesi durumunda kararın 2020'den itibaren işe giren çalışanlar için uygulanacağını aktaran Av. Çelik, “Yeni sistem yürürlüğe girdiğinde bir işte çalışmakta olanlar, kıdem tazminatı bakımından eski sisteme tabi olacak. Mevcut işlerinden çıkıp yeni bir işe girdiklerinde ise kıdem tazminatı fonuna dahil olacaklar. Yeni kıdem tazminatı sisteminde ise işverenlerin peşin olarak her ay işçinin fon hesabına para aktarması öngörülüyor. Kıdem tazminatı 12 aylık çalışmaya 1 aylık tazminat karşılığı oranı yüzde 8,33 olarak hesaplanacak. İşveren her ay işçinin maaşının yüzde 8,33’ünün karşılığı olan miktarı fona yatırmak zorunda. İşçi tarafından bakıldığında kıdem tazminatını kaybetme korkusu son bulacak. İşveren zor durumda, iflas etmiş, kötü niyetli ve tazminat ödememek için dolambaçlı yollara sapıyorsa bunun da önüne geçmek amaçlanıyor. Bu da yeni işlere geçme konusunda çalışana cesaret verirken işgücü piyasasını canlandıracak. Ancak işveren tarafından düşünüldüğünde toplu kıdem tazminatı ödeme korkusu ortadan kalkacağı için işten çıkarma daha kolay olabilecek” diye konuştu.

Sistemin oldukça şeffaf olacağını aktaran Av. Çelik, çalışan ve işverenin kolaylıkla birikimini takip edebileceğini ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.