1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kılıçdaroğlu, ''Tarım Raporu''nu açıkladı
Kılıçdaroğlu, Tarım Raporunu açıkladı

Kılıçdaroğlu, ''Tarım Raporu''nu açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin ''Tarım Raporu''nu Konya'da açıkladı. Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin dokuz yılda adeta tarım sektörüne yönelik ''imha planı'' uyguladığını ileri sürdü.

A+A-

 

Kılıçdaroğlu, Konya Hilton Otel'de partisinin ''Tarım Raporu''nu açıkladı. 

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasına başlarken, YGS'de şifre iddialarının ardından ÖSYM'ye bir mail gönderildiğine ilişkin iddiasını hatırlatarak, kendisinin maili gönderen kişinin ismini açıklamadığını, ancak ilgili bakanın açıklama yaptığını ifade etti. ''Sonucunu bekliyoruz'' diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Şimdi sayın Recep Tayyip Erdoğan, dün Lüleburgaz'da yaptığı mitingde şöyle diyor; 'sende zerre kadar onur varsa', beni kastederek, 'bu kadar ağır konuşuyorum, çıkarsın bu hükümetin bu bakanını açıklarsın.' Benim açıklama yapmama gerek kalmadı. Zaten bu bakan çıktı, açıklamayı yaptı ama sayın Recep Tayyip Erdoğan, önemli bir itirafta bulunuyor, diyor ki, 'Ben çünkü ne Bahçeli'yim ne şuyum ne buyum, biz AK Parti'yiz. Temiz siyaset sözü vererek geldik. Benim bir bakanım bunu yapamaz. Bugüne kadar bazı bakanlarla alakalı atılmış adımlar varsa bunun gerekçeleri vardır. Bugün birçoğu milletvekili adayı olamadıysa nedenleri vardır, milletvekilleri için de aynı şey geçerli.' Müthiş bir itiraf şimdi, hiçbir yorum yapmadan sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, onun sözleriyle hitap ediyorum, sende zerre kadar onur varsa, bu kadar ağır konuşuyorum, çıkarsın o bakanları, milletvekillerini açıklarsın. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir Başbakan, bakanlarının ve milletvekillerinin, bazı milletvekili adaylarının isimlerinin yolsuzluklara karıştığını ve bu gerekçeyle listelerle yer almadığını açıkladı. İsimlerini bekliyoruz, zerre kadar onur varsa. Benim değil, onun sözü.''

Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin dokuz yılda adeta tarım sektörüne yönelik ''imha planı'' uyguladığını ileri sürerek, tarım ve gıda maddeleri ithalatına ödenen toplam paranın 70 milyar doları aştığını ifade etti.

İktidarın tarım politikalarını rakamsal verilerle eleştiren Kılıçdaroğlu, CHP'nin bu sektörün sorunlarını iyi bildiğini ve çözüm önerilerini hazırladığını söyledi. 

''2012-2023 YILLARI ARASINDA UYGULANACAK TARIM VE HAYVANCILIK POLİTİKALARINI BELİRLEDİK''

İktidara gelmeleri halinde 2012-2023 yılları arasında uygulanacak tarım ve hayvancılık politikalarını belirlediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Bugün 74 milyonluk nüfusumuzun karşı karşıya bırakıldığı vahim tablo, gelecekte 100 milyon olacak nüfus açısından daha da ağır olacaktır'' dedi. 

CHP iktidarında tarım sektöründeki maliyetleri düşüreceklerini belirten Kılıçdaroğlu, çiftçinin kullandığı mazotta ÖTV ve KDV'yi kaldıracaklarını ve mazotu çiftçiye 1.5 liradan satacaklarını söyledi. 

Tarımsal sulamada kullanılan elektriğe yönelik geçmiş borçları sıfırlayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, verimliliği yükseltecek yatırımlar yapacaklarını, tohum ve gen kaynaklarına sahip çıkacaklarını ifade etti. 

Kılıçdaroğlu, iktidarlarında fiyatları bir yıl öncesinden açıklayarak, destekleme ödemelerini zamanında yapacaklarını bildirdi. 

Türk tarımını ve hayvancılığını ithalatçılıktan kurtaracaklarını belirten Kılıçdaroğlu, ''CHP iktidarının kurulduğu gün et ithalatı duracak'' dedi. 

Kılıçdaroğlu, kurumsal düzenlemelerin yapılacağını da belirterek, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının yeniden yapılandırılarak daha etkin hale getirileceğini söyledi. 

Arazi edinme ve edindirme ofisi aracılığıyla topraksız köylülere toprak dağıtılacağını belirten Kılıçdaroğlu, 2-B arazilerinin de tarım yapan orman köylüsüne verilmesini sağlayacaklarını anlattı. 

Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında çiftçinin, üreticinin yani tüm ülkenin kazanacağını ifade etti. 

Toplantıda, CHP Parti Meclisi Üyesi Gökhan Günaydın da raporun içeriğine ait bilgi verdi. 

Kılıçdaroğlu ayrıca, rapora ve CHP'nin Tarım Raporu'na ilişkin soruları da yanıtladı.  
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.