1. HABERLER

  2. Kılıçdaroğlu: Terörü bitireceksen 400 vekili ben tamamlayacağım
Kılıçdaroğlu: Terörü bitireceksen 400 vekili ben tamamlayacağım

Kılıçdaroğlu: Terörü bitireceksen 400 vekili ben tamamlayacağım

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, terör olaylarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

A+A-

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, terör olaylarına ilişkin düzenlediği basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin çetin bir toplumsal barış sınavından geçtiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da eleştirerek "Bütün bunlara rağmen hala 400 milletvekili arayışında olanlar var. Buradan söz veriyorum, terörü bitireceksen o 400'ü ben tamamlayacağım." dedi.

Kılıçdaroğlu'nun şu değerlendirmelerde bulundu:

7 Haziran'dan sonra Türkiye neden derin bir kaygı atmosferine sürüklendi. Kaosu kişisel bir seçenek olarak kim sundu. Toplumumuz buna layık mıydı? Kana ve kaosa bizi neden sürüklediler. Aslında az önce sorduğum soruların yanıtlarını şehit yakınları iyi biliyor. 

"TÜRKİYE ÇETİN BİR TOPLUMSAL BARIŞ SINAVINDAN GEÇİYOR"

Türkiye çetin bir toplumsal barış sınavından geçiyor. Bir toplumsal barış sınavı hepimiz için geçerli. Bu sınavı başarmak zorundayız. Çağdaş Türkiye için başarmak zorundayız. 

Terör örgütü 30 yılı aşkın süredir bizi bölmeye çalışıyor. 30 yılda bunu başaramadılar. Bütün eylemlerine rağmen toplumun sağduyusu galip geldi.

Bugün zor bir süreçten geçiyoruz. Toplumsal barış sınavından geçiyoruz. Terörü lanetliyoruz.

77 milyon yurtdaşımızın çok duyarlı olması lazım. Genç arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Bu ülkenin umudu gençler, annelerin ve babaların umutla büyüttüğü gençler. Sizin vatan sevginizden hiçkimsenin en ufak endişesi yok. Ne olursunuz provokasyonlara asla ve asla izin vermeyin. Kendinizi bir anda o sürecin içinde bulabilirsiniz. 

Kim gelip size etnik kimlik üzerinden siyaset yaparsa, inanç üzerinden siyaset yaparsa onu bölücü bir kişi olarak sakın unutmayın. 

Ben insanımı seviyorum. Onlar bölüyor siz böldürmeyin, bölmeyin. Sakın ola ki provokasyonlar gelmeyin.

"BÖLÜCÜLERİN DEĞİRMENİNE SU TAŞIMAYIN"

Yolcu otobüsünü durdurup taşlamak olmaz. Bu vatan hepimizin. Ayrıştırırsak orası bizim değil algısı oluşturmuş oluruz. Terör örgütünün ekmeğine yağ sürmüş oluruz. Plaka üzerinden ayrıştırma yapılır mı, benim bayrağım dalgalanıyor orada. Provokasyonlara sakın gelmeyin arkadaşlar. PKK'nın değirmenine su taşımaktır bu. Bölücülerin değirmenine su taşımayın.

Yakıp yıkmak sadece terör örgütünün değirmenine su taşımak anlamına gelir. Bu provokasyonlar çok tehlikelidir. Ben isterdim ki bu uyarıları Cumhurbaşkanı yapsın. Ey gençler provokasyonlardan uzak durun desin. Nazım söylemiş; bu memleket hepimizin. 

İnançlarımız farklı olabilir ama aynı havayı teneffüs ediyoruz. 

"SİYASİ PARTİLERİN TERÖR ÖRGÜTÜ İLE ARALARINA MESAFE KOYMASI LAZIM"

Siyasi partiler vardır ama Türkiye'dekibütün siyasi partilerin terör örgütü ile aralarına çizgi koyması lazım. Terör insanlık suçudur. Hep beraber teröre karşıyız. 

"MEDYA ÖZGÜRCE YAYIN YAPACAK"

Akılla ve mantıkla bütün sorunlarımızı çözebiliriz. Terörü lanetliyoruz ama medya bizim gözümüz, kulağımız ve sesimizdir. Medyada da toplum gibi çeşitlilik var. Bir gazeteyi okur ya da okumayız ama medya üzerine baskıyı asla kabul etmeyeceğiz. Medya özgürce yayın yapacak. Bizim havuz medyası diye suçladığımız gazetelere saldırı yapıldığında ilk telefonu açanlardan birisi de benim. Medyaya özgür alan yaratacaksınız. Suçlamak asla doğru değil.

"O SİYASETÇİ TERÖR ÖRGÜTÜNDEN FARKLI DEĞİLDİR"

Bir siyasetçi gidebilir gazeteye, asarım keserim de diyebilir bilin ki o siyasetçi terör örgütünden farklı değildir.Birbirimizi öldürmek doğru değil. Terör örgütü zaten yıllardır bunu istiyor. Yazık günah değil mi bu ülkeye...

"BU ÜLKENİN İSTİHBARAYI NEREDEYDİ?"

Nasıl konuşlandırıldı bu Doçkalar. Oraya kamyon gitmez. Adam sırtında gider. Soracaksınız, bu silahlar oraya konuşlanırken bu ülkeyi kim yönetiyordu. Bu ülkenin istiharatı neredeydi?

"BU BOMBALAR KONULURKEN KİM İKTİDARDAYDI?"

Araçlar yolda gidiyor, 1 ton, 2 ton bomba. Yola döşüyorsunuz, üstünde asfalt var, patlatılıyor. Bu bombalar oraya konulurken kim iktidardaydı? Neden önlemini almadı?

İnsansız hava araçları var. 1 tonluk bombayı bile tespit edemiyorsunuz. Siz nasıl hükümetsiniz diye soru sorma hakkın var. Terör örgütü mensupları belli kentlerin belli merkezlerini kontrollerine alıyorlar. Kendine soracaksınız. Bunlar yapılırken kim iktidardaydı? Bu soruların yanıtını bilmeden bu sorunu çözemezsin.

BU ŞEHİTLERİN KANLARINDAN KİM SORUMLU?

Çözüm sürecini bunlar silah stoklama süreci olarak değerlendirdiler. Çok ciddi bir silah stoklaması yaptılar. Bu silah stoklaması yapılırken siz neredeydiniz. Bizi terör örgütü kandırdı mı diyeceksiniz? Siz çocuk musunuz? Bu şehitlerin kanlarından kim sorumlu? Bu ülkeyi yönetenler nasıl yönetiyorlar? Bu ülkede devlet yönetiliyor mu? 

"TERÖRÜ BİTİRECEKSEN 400 VEKİLİ BEN TAMAMLAYACAĞIM"

Bütün bunlara rağmen hala 400 milletvekili arayışında olanlar var. Buradan söz veriyorum, terörü bitireceksen o 400'ü ben tamamlayacağım. O annelerin feryadı akşam yatarken de kulaklarımda. Bizim bir sorumluluğumuz var. Biz ülkeyi yönetmeye talibiz. 

Böyle bir tabloyu Türkiye haketmiyor. Ayakları yere basmayan siyasetçi bu ülkeyi yönetemez. Dış politikanın ne olduğunu bilmeyen bu ülkeyi yönetemez. Bu sorunu çözmek için eğer bir masa kurulacaksa o masanın parlamentoda olması lazım. 

"BİZ ORTAK AKLA ONLAR ÜST AKLA İNANIYOR"

Biz ortak akla inanırız, onlar ortak akla değil üst akla inanıyorlar. O üst akıl da Türkiye'yi bu hale getirdi.


KAYNAK: AjansHaber  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.