1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kim Kanıyor Bu Yalanlara?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kim Kanıyor Bu Yalanlara?

A+A-

İnsanların Ay’a yolculuk ettiği koca bir yalandır. Aslında Ay’a çıkılmadı. Bazı insanlar, sinema stüdyolarında çektikleri fotoğraf ve videolar ile bazı insanları, biz Ay’a gittik diye kandırdı… Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

*

Bu haberi ilk duyduğumda şok olmuştum. Kandırıldığımı düşündüğüm için değil, böyle yalan bir habere kananlar olduğunu gördüğüm için. Bu şok, zamanla yerini üzüntüye bıraktı. Çünkü bu yalanı alıp, yalamadan yutanlar başka insanlara ballandıra ballandıra aktardılar, naklettiler. Acaba ne anlamışlardı da neyi nakletmişlerdi? Hiç sorgulamadılar.

*

Aldığı haberin doğruluğunu sorgulamadan başkalarına nakledenler, Peygamber (SAV) Efendimizin hadis-i şerifini de hatırlamadı. Hatırlasaydı, sorgulardı… Sorgulamayanlar, yalanların yayılmasına hizmet ettiler. Böyle insanlar yüzünden yalanlar, doğrulardan 6 kat daha hızlı yayılıyordu. Peki kime yarıyordu bu hizmetleri? İşin bu tarafını da sorgulamadılar, hiç düşünmediler!

*

Bazı insanlara, sevmediği insanların başarısını kabul etmek zor gelir. Bu tür insanlar sevmek, beğenmek sözcükleri üzerinde de yeterince düşünmemiştir. Onlar, gerçek bilgileri aramak, bulmak ve yaymak yerine, beğendikleri malumat ile yetinirler. Sevmedikleri insanların başarısı hakkında çıkan iftira ve yalanları severler. Peki, bu davranış insan olana yakışır mı? İşin bu tarafını da hiç düşünmezler!

*

Bu tür insanlar, kandıkları haberden duydukları sevince yandaş bulmak için yalanları kendileri gibi, düşünmeden kananlara aktarma çabasındadır. Ancak, yalandan sevinçleri ne kadar artsa da, göremedikleri bir seviyede, doğrular hızla ilerlemeye devam etmektedir. İnsanoğlu Ay’ı aşmış, Mars’ta koloni kurma projeleri yapmaktatır…

*

Bu bilginin, hoşlarına giden yalanlar ile mutlu olan kandırılmış insan türüne ne zaman uğrayacağı ancak, anlayış kapasitelerini artırma ihtiyacı duymalarına bağlıdır. Peki, anlamadığını anlamayan, anlamak yerine anlam yükleyen ve zan ile hareket eden insan türü, anlayış kapasitesini artırmaya ihtiyaç duyar mı?

*

Böyle kandırma, kandırılma konularını düşünürken, şuna benzer sahneler canlanıyor zihnimde; Fare geliyor ve solucan, çıyan, akrep gibi hayvanlara, havada uçan bir hayvan gördüğünü söylüyor... Kendi bedenine bakıp, ön ayaklarının yerinde kanatlar olduğunu hayal ederek uçmanın mümkün olabileceğini düşünüyor… Fare, bulunduğu görüş seviyesinde gözlemledikleri ve sahip olduğu anlama kapasitesi ile anladığı şeyleri, başka hayvanlara anlatmaya çalışıyor. Ancak solucan, çıyan, akrep gibi o hayvanlar, bulundukları görüş seviyesinde ve sahip oldukları anlama kapasitesi ile farenin anlattıklarını anlayamıyorlar. Hatta anlayamadıklarını da anlayamıyorlar. Üstelik bunlar, kendi bedenlerine bakarak sürü halinde, hadi ordan yalancı kanat da neymiş, uçmak da neymiş, uydurma!... Hiçbir canlı uçamaz, bizi kandıramazsın, şeytan icadı çıkarma, var git yoluna… diyorlar. Bir de alay ediyorlar.

*

Konuyu teknolojiden, tarihe kaydırıp bir de oradan bakalım; Hatay’ın Türkiye Cumhuriyeti’ne katılması için çalışmaların yapıldığı dönemde, işgalci olarak Suriye’yi yöneten hristiyan Fransızların Müslümanları etkileyip, Hatay’ın Türkiye’ye katılmasını engellemek için çıkarıp yaydığı “…Türkiye’de camileri yıkıyorlar” yalanına o dönem Hataylılar kanmadığı halde, günümüzde kananlar ne tür insanlar? Hatta, “İsmet Paşa, askerlik yapmamış” yalanını bile ciddi ciddi konuşanlar ne tür insanlar?

*

Buna benzer, benzemez o kadar çok yalan yayılmış ki aramıza, kim yayıyor bu yalanları, kim kanıyor bu yalanlara, kandırılmaktan bu kadar mutlu olanlar kim, kandırılmışların hizmeti kime? soruları artıyor… Yavaş da olsa bunları anlamaya başladı milletimiz ancak, yalanlar ile mutlu olanlara doğrular, gerçekler nasıl anlatılacak? Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.