1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kim Kardeşliğe Kin Katar?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kim Kardeşliğe Kin Katar?

A+A-

Bir yanda Arap kardeşliği çatırdıyor, diğer yanda komşumuz Irak’ın bütünlüğünü çatırdatacak şekilde, bölgesel yönetim bağımsızlık için referandum kararı alıyor.

*

Dün kralının vefatında yas ilan ettiğimiz dost ve kardeş Suudi Arabistan’ın bugün karşısına geçiyor ve dost ve kardeş Katar’ın yanında yer alıyoruz.

*

Dün uluslararası “kurumsal” devlet kimliğine uymayacak şekilde bir yönetim bölgesinin bayrağını sanki bağımsız bir devletmiş gibi gönderimize çekiyoruz, bugün bağımsız devlet olmak için aldığı referandum kararına karşı duruyoruz; olmaz öyle şey, yapmayın filan diyoruz.

*

Bir seçmen olarak devletimizi yönetsin diye seçtiğimiz kişileri eleştirme haddini görmüyorum kendimde ve eleştiri için gereken bilgileri alacağımız haber organlarının tarafsızlığına da güvenmiyorum. Ancak bir ihracatçı olarak gidip gördüğüm onlarca ülkede pasaportumuzun önce nasıl itibar kazandığını ve sonra nasıl itibar kaybettiğini gözlemleyen bir kardeşiniz olarak söylemek istediğim şudur: Kandırılmalarımız ve tuzaklanmalarımız üzerine kurulan yanlış politikalarımızı analiz ederek, kararlarımızı kolektif aklı kullanarak ve daha bilimsel yöntemler ile almalıyız.

*

Politikamız taktik değil stratejik olmalı ve taraf olmaktan önce çözüm üreten bir arabulucu olmayı hedeflemelidir. Kardeş kavgasında, taraf olan, arabulucu olabilir mi?

*

İki tarafın kavgasında kazanan üçüncü taraf olur.

Bugün dur demezsek bu ahmak kavgaya,

Yarın torunlarımız hepimize lanet okur...

*

Kim kardeşliğe kin katar? Kızılderiliye göre; “…eğer derede iki balık kavga ediyorsa, bil ki az önce oradan uzun bacaklı bir İngiliz geçmiştir…”

*

Farklı kimliklerde olsalar da İngiliz politikasını ve yöntemini benimseyenler asırlardır bölgemizde çirit atıyorlar. Kendilerine göre görevleriini yapıyorlar. Çünkü bölgemiz dünyayı yönetmek isteyenlerin bir söz, bir güç sahibi olmak istedikleri önemli bir akupunktur noktasıdır.

*

Bu durumda yeni sorumuz; “…kavgayı çıkaran İngiliz’in uzun bacakları mıdır yoksa balıkların alıklığı, ahmaklığı, aptallığı mıdır?” olmalı… Düşmanı suçlayarak bir yere varamayacağımızı ve düşmanın fitnesinden çıkan kavgalarda taraf olmanın ancak düşmanın amacına hizmet etmek olacağını da anlamalıyız artık.

*

Düşmanın tarihsizleştirdiği toplumlar ile birlikte hareket ederken, onların kandığı yalan tarih hikâyelerinin bizdeki alıkları da kandırabileceğini dikkate almalıyız.

*

Şu mübarek ayda, Arabın Arap kardeşine yaptığına bak.

Gördüğünü "Araplar Osmanlıya ihanet etmedi" diyene anlat.

Gayemiz asla kin değil, sadece ders almak…

Umulur ki aynı kaderi Türkiye Cumhuriyeti yaşamaz,

Kendine gel, ayağa kalk ve olaylara kendi gözlerin ile bak…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.