1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Kiralık Yok, Satılık Çok
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kiralık Yok, Satılık Çok

A+A-


Konya tarım ve hayvancılık kentiydi, sonrasında ilerledi ve sanayi şehri de oldu ve şimdilerde fuarlar şehri olma yolunda önemli bir gelişme gösterdi ve hatta bundan böyle turizm kenti ve sağlık merkezi olma yolunda da ilerliyor. Hatta ve hatta gelecek yıllar Konya için kongreler şehri olmasını da sağlayacak ve Konya her alanda değişmeyen başkent özelliğine kavuşacak. Çünkü Konya her alanda birden yürüyor. Her ne kadar bir koltuğa birden fazla karpuz sığdırmak pek kolay olmasa da Konya bu zorluğu uzun sürse de başaracak konum ve kapasiteye sahip bir başkenttir.
***
Bu bağlamda TÜYAP tarafından düzenlenen “Konya İnşaat Fuarı” 13. Yapı, İnşaat Malzemeleri, İş ve İnşaat Makineleri, Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Tesisat ve Doğalgaz Teknolojileri Fuarı dolayısıyla inşaat sektörüne şöyle bir dokunalım istedik. Konya son yıllarda en büyük atılımı inşaat sektöründe yaşamış ve yaşamaya da devam etmektedir. Geçmişten günümüze kullanılan amiyane tabirle “İtin öldüğü yer” olarak tabir edilen uzak mesafelerde bugün gökdelenler yükseliyor ve buna paralel olarak yeni yeni şehir merkezleri oluyor. Yani Konya gerçekten büyükşehir hüviyetine kavuşuyor.
Bütün bunların ışığında yapılaşmada gerçek anlamda imar uygulamaları yeterli midir derseniz şahsen yeterli bulmuyorum. Burada etkili ve yetkili kişi ve kuruluşlar eğer yeterli diyorlarsa da inanmıyorum. İnanarak bunu söyleyenlerle de her platformda tartışmaya hazırım. Hazır söz inşaat ve yapı malzemelerinden açılmışken her geçen gün lükse yöneldiğimizi ve de giderek satılanların sayısı artarken kiralık daire bulma güçlüğünün arttığını göz ardı edemeyiz. Bunun gerçek nedeni nedir derseniz o da gayet açık ve net. Kira bedelleri yatırım bedeline göre çok düşük olduğundandır.
***
Kiracıların hakkımda olumsuz eleştirileri olacağını düşünüyorum. Biz kaç para ile geçiniyoruz haberiniz var mı? Dediklerini duyar gibiyim. Ancak şu da bir gerçek ki 13-15 yıl arasında kira bedelinin evin maliyetini karşılaması gerektiği düşünüldüğünde 500 bin liraya ev satın alan bir kişi bunu kaç liraya kiraya vermelidir ki kaybetmesin hatta kazanabilsin..? Elbette kira bedelleri yüksek olmamalı hele hele asgari ücretli sayısının azımsanamayacak ölçüde olduğu bir ülkede mutlaka makul ölçülerde tutulmalıdır. Bunun için de yapılaşmada lüksten çok ihtiyaca yönelmekle mümkün olur. Elbette lüks tüketim de gerekir ama sadece kullanım için değil de görüntü ve şatafat için lükse yönelirsek bu sadece milli gelir kaybı değil aynı zamanda israf olur ki Müslüman bir ülkenin de israfa yönelmesi sanırım hiç de doğru olmaz.
Kiralık yok ama satılık çok derken sadece gördüklerimi yaşadıklarımızı paylaştık ama isteriz ki yapılaşmada daha çok ihtiyaca göre yapılanma olur da imar planlarımızı da günü kurtarmak yerine geleceğe dönük planlamaya çalışırsak ülke için, şehrimiz için ve geleceğimiz için yaşayanlar yaşayacaklar için büyük bir iyilik yapmış oluruz. Hatta bu konuda yapılacak çalışmaların ibadet niteliği taşıdığını da unutmamalıyız. İhtiyaçların zamanında ve yeterince karşılanabildiği günlerin yakın olması dileğiyle…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.