1. YAZARLAR

  2. Fatma Nur Namlı

  3. Kiraz Sapı Çok Faydalı
Fatma Nur Namlı

Fatma Nur Namlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kiraz Sapı Çok Faydalı

A+A-

Konya’da havaların iyice ısınmasıyla birlikte yerli meyveler de tezgâhlardaki yerini almaya başladı. Bu meyvelerden birisi de kiraz. Kirazı sevmeyen yoktur. Büyük bir beğeniyle tükettiğimiz kirazın sapı da kendisi kadar faydalı. Kiraz sapı çayı da kirazda bulunan vitaminlere ulaşmamızı sağlıyor. Kiraz sapı çayını yapmak çok kolay.

***

İlk olarak kiraz saplarını güzelce bol su ile yıkayın, temizleyin. Ardından su ve kiraz saplarını bir tencereye koyun ve kaynatmaya başlayın. Kaynadıktan sonra 10 dakika daha kaynamada bırakın ve altını kapatın. Ilımasını bekleyin ve çayınız hazır, afiyet olsun. Biraz daha tatlandırmak isterseniz böğürtlen ya da vişne katabilirsiniz. Kiraz sapı çayını her sabah aç karnına yarım çay bardağı kadar içebilirsiniz.

***

Kiraz sapı çayının faydaları saymakla bitmiyor. Gece uyumadan önce bir fincan kiraz sapı çayı içmek sakinleşmenizi, stresten uzak bir uyku çekmenizi sağlar. Ödem attırıcı özelliği sayesinde kilo vermeye büyük destek sağlar. Özellikle Ramazan aylarında susuzluğu gidermesinden ötürü tercih edilir. Sahurdan sonra içildiğinde gün içerisinde susuzluğa iyi gelir. Antioksidan özelliği sayesinde vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Böylelikle böbreklere de fazla yüklenilmemesini sağlar.

***

Böbrek taşı oluşumunu önler. Tuvalete çıkmakta zorlanan veya koyu idrar sorunu yaşayan kişiler için çözüm getirir. Vücuttan atılması gereken atık maddelerin daha sık ve bekletilmeden atılmasını sağlar. Toksin maddeler vücuttan atılmadıkça zamanla ödem olarak vücutta yer eder. Kiraz sapı çayı ödem atma özelliği sayesinde toksin maddeleri vücuttan uzaklaştırır.

***
Tüm bunların yanında kiraz sapı çayı cildi temizler. Karaciğere çok faydalıdır. Menopoz döneminde rahatlatıcı etki gösterir. İdrar yolu enfeksiyonlarında tedaviye destek olur.

Damarların içten yağlanmasını önler.

Afiyet olsun…

Önceki ve Sonraki Yazılar