1. YAZARLAR

  2. Fatma Nur Namlı

  3. Kırışıklıkları Yavaşlatalım
Fatma Nur Namlı

Fatma Nur Namlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kırışıklıkları Yavaşlatalım

A+A-

Toplumda kırışıklığın tek sebebi yaşlılık olarak bilinse de boyunda ve vücudun diğer kısımlarında kırışıklıkların oluşumunu destekleyen birçok önemli faktör vardır. Bunlar yaş, kötü beslenme, uygunsuz cilt bakımı ve çevre olarak sıralanabilmektedir. Tüm bu faktörler cildin giderek daha fazla kuruyarak daha ince olmasına ve sonuç olarak da daha az dirençli ve kırışıklıklara daha eğilimli olmasına neden olur. Bunların yanı sıra ifade hatları da kırışıklığın en çok oluştuğu bölgelerdir. Bunlar, kaş çatma ve gülme gibi alışkanlık haline gelen bilinçdışı hareketlerin sonucudur.

Boynunuzdaki Kırışıklıklardan Kurtulmanızı Sağlayacak Tarifler

Yumurta Beyazı

Yumurta yüksek besin içeriği sayesinde sadece günlük olarak tüketmeniz gereken bir besin değildir. Ayrıca, boyundaki kırışıklıklardan kurtulmak için nemlendirici maskelerde de önemli bir bileşendir. Üstelik, cildi derinlemesine temizlemek için de idealdir.

Malzemeler

Bir yumurta beyazı

Uygulanışı

Yumurta beyazını bir kasede iyice çırpın ve temiz boynunuza uygulayın. 15 dakika kadar hareketsiz bırak. Ardından su ile durulayın ve bu işlemi haftada iki kez tekrarlayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi alfa hidroksi asitler bakımından zengindir. Bu bileşenler cildi gençleştirmenin en güzel yollarından biridir. Bu nedenle elma sirkesi, yaştan kaynaklanan kırışıklıkların hafifletilmesi için idealdir.

Malzemeler

1 yumurta sarısı

Bir kapsül E vitamini

1 yemek kaşığı elma sirkesi

Uygulanışı

Tamamen birleşene kadar tüm malzemeleri iyice karıştırın. Daha sonra pamuk yardımıyla, karışımı boynunuza sürün ve yukarı doğru hareketlerle masaj yapın. Ardından 20 dakika kadar cildinizde  bekletin. 20 dakika sonra ılık su ile durulayın. Cildinize ihtiyacı olan nem ve elastikiyeti geri vermek için haftada 3 kez uyumadan önce bu işlemi tekrarlayın.

Avokado Yağı

Avokado, vitamin ve mineral bakımından yüksek düzeyde besin içerir. Esansiyel bir yağ asidi olan omega 3 açısından da zengin olduğu için cildi onarır ve canlandırır. Ayrıca boyun ve yüzdeki kırışıklıkların giderilmesine de yardımcı olur.

Malzemeler

2 çay kaşığı avokado yağı

Uygulanışı

Pamuk yardımıyla, yağı nazik bir masaj ile kırışıklıklara uygulayın. 15 dakika cildinizde bırakın ve ılık su ile durulayın.

Önceki ve Sonraki Yazılar