1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kırmızı ette spekülasyon iddiaları...
Kırmızı ette spekülasyon iddiaları...

Kırmızı ette spekülasyon iddiaları...

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karklamalarda et fiyatlarına 4 lira zam geleceği haberlerini işlemeye başladığını ileri sürerek, ''İşin aslı öyle değildir'' dedi.

A+A-
Karabulut, bir lokantada düzenlediği basın toplantısında, et ithalatı kararı alındıktan sonra et lobilerinin ucuz fiyatla ithal ettikleri etleri piyasaya 15-16 liradan sattıklarını belirtti.

İthalatçı firma sayısının arttıkça ithal et fiyatlarında da düşüşler olduğunu ancak abulut, ''fırsatçı et lobileri''nin yaptıkları açıreyonlarda fiyat düşüşleri yaşanmadığını savunan Karabulut, şunları kaydetti:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
''Dolayısıyla et ithalatı kararı et lobilerine yaramıştır. Tüketici lehine hiçbir yarar sağlamamıştır. Son günlerde ulusal basında et lobilerinin yaptığı açıklamalar, tüketicinin kafasını karıştırmaktan başka bir şey değildir. Hükümet, yerli üreticiyi mağdur etmemek için ithal karkas ette yüzde 30 olan gümrük vergisini yüzde 45'e çıkarmıştır.

Gümrük vergisine yapılan yüzde 15'lik artış ile ithal karkas etin fiyatı 11 liradan 12 liraya yükselmiştir. 'Fırsatçı et lobileri' yaptıkları açıklamalarda et fiyatlarına 4 lira zam geleceği haberlerini işlemeye başlamışlardır. İşin aslı öyle değildir. Kamuoyunu kimsenin yanıltmaya hakkı yoktur. Açıklama yapan bu fırsatçılar, 12 liraya aldıkları eti bugün 25-30 liraya satmaktadır. Bunlar, nisan ayından bu yana stok ettikleri ithal eti, yüksek fiyattan satma çabasıdır.''

Karabulut, ithalata süreklilik kazandırmanın ülkemizi sadece kırmızı et üretiminde değil, süt üretiminde de pek çok sorunla karşı karşıya getireceğini ileri sürerek, pek çok besicinin iflas ederek üretimden çekileceğini, kırsal alanda işsizliğin artacağını iddia etti.

Piyasada istikrarı sağlamanın yolunun üretimi artırmaktan geçtiğini dile getiren Karabulut, ''Üretim artış hızına bağlı olarak da bir müddet sonra fiyatlar ülkemizde makul seviyelere inecektir. Ama ithalat ve benzeri müdahaleler yapıldıkça, izleyen dönemlerde sadece üretim azalmayacak, her sefer kriz daha da büyüyecek ve derinleşecektir'' diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.