1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Kırtasiye Ürünü Kırtasiyeciden Alınmalı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Kırtasiye Ürünü Kırtasiyeciden Alınmalı

A+A-

Günümüzde çocukluktan yetişkinliğe kadar eğitimin döneminde kullanılan kırtasiye ürünleri eğitim sektörünün önemli bir parçasını oluşturuyor.

Her yıl büyüyen bu sektörün dünya genelindeki pazar payının 2020 yılında 226 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 

Sektörün bu yükselişine nüfus artışı, okuryazarlık oranlarının artması, okul kayıtlarında ve eğitim harcamalarındaki artışların yanında, eğitimi geliştirmeyi amaçlayan devlet politikaları ve girişimcilik faaliyetlerinin artması da etken oluyor. Ülkemizde de cazip sektörler arasında yerine alan eğitim sektörü de dünya geneline paralel olarak büyümesine devam ediyor.

Tabi ki sektörün pazarının yüksekliği ve hareketliliğinden dolayı da merdiven altı üretimde beraberinde gelişiyor. Bunun sonucunda da haksız rekabet sektörü olumsuz etkilen unsurların başında birincil olarak karşımıza çıkıyor.

Haksız rekabetin önüne geçmenin en önemli yolu da merdiven altı üretilen ucuz ve kalitesiz kırtasiye ürünlerine yönelmemekten geçiyor.  

Konuyla ilgili bilgisine başvurduğum Konya Kitap Kırtasiye Fotokopi ve Matbaacılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ramazan Kuşpınar sıkıntılarını dile getirerek,  

“Merdiven altı üretimden dolayı esnafımız zor durumdadır. Haksız rekabetten dolayı her geçen gün oluşan iş kaybımızdan ekonomik sıkıntılarımız artıyor. Bundan dolayı da çoğu esnafımız işyerine kapatmayı bile düşünüyor. Eğitim döneminin başlayacak olmasından dolayı vatandaşlarımız kırtasiye alışverişlerinde esnaflıkla ilgisi olmayan kişilerden kırtasiye ürünleri alıyorlar. Sektörümüzle hiç ilgisi olmayan okul dönemlerinde bir getirim kapısı olarak gören birçok merdiven altı ve kayıt dışı kırtasiye ürünleri üretenler bir ya da iki ay süre ile piyasada oluyorlar. Yıllardır eğitime gece ve gündüz demeden destek veren odalarımıza kayıtlı üyelerimizin hakları her gün azalmaktadır. Vergilerini ödemek ve genel giderlerini karşılamak için okul sezonunu bekleyen ve bu sektörün yıllarca kahrını çekmiş esnaflarımız bu adaletsiz yapılan ticari faaliyetlere dur denilmesini istemektedir. Okul kantinlerinde yapılan faaliyetlerin adının konması ve kayıt dışı ticari faaliyetlerin bitirilmesi için başta Milli Eğitim Bakanlığımız ve ilgili kurumlardan gerekenlerin yapılmasını bekliyoruz” diyor.

Ramazan Kuşpınar, sektörün en büyük sorunlarından birisi olan merdiven altı üretim sonucu oluşan haksız rekabetin önüne geçilmesini ve denetimlerin sıklaştırılmasını beklediklerini dile getirirken, kırtasiye alışverişlerinin de mutlaka esnaflardan yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Hatta Konya Kitap ve Kırtasiyeciler Odası Başkanı Ramazan Kuşpınar ile Ankara Kitap Kırtasiyeciler Odası Başkanı Ünal Şimşek ve her iki oda yöneticileri birlikte Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem'i ziyaret ederek, kitap ve kırtasiyecilerin 2017-2018 okul sezonu öncesi sorunlarını dile getirmişler.

Ziyarette, okullarda yapılan kırtasiye alış verişlerinde hiç esnaflıkla ilgisi olmayan kişilerin pazarlama yaptıklarını, kimi sınıf anneleri tarafından bazı kayıt dışı kırtasiye ve kitap alım ve satımlarının yapıldığını dile getirerek bu tür sorunların çözümünü istemişler.

Umarım bu ziyaret her iki odanın ortak istekleri olan sorunlarının çözümüne bir katkı yapar ve esnafımız bu konuda rahatlatılır.

Okulların açılmasına bir hafta gibi zaman kalmasıyla başta kırtasiye olmak üzere eğitimle ilgili sektörlerde bir hareketlilik başladı. Zamanın azlığından dolayı özellikle alışverişler de bir telâşe girilerek yanlışlar yapabilmekteyiz. Özellikle bu alışverişlerde ucuza ve kalitesiz ürünlere yönelerek hem çocuğumuzu hem de ekonomimizi ciddi anlamda riske ediyoruz.

Ucuz ve kalitesiz ürünleri almakla sadece kendimize ve çocuğumuza verdiğimiz zararın yanında, bu sektörde ciddi anlamda üretimle birlikte istihdam oluşturan işletmelere ve esnafa da zarar vermiş oluyoruz. Bunun önüne geçmek hepimizin elinde. Ucuz ve kalitesiz merdiven altı ürünlere yönelmemeliyiz. Bildiğimiz ve güvendiğimiz yerlerden ürün almalıyız.

Yani, kırtasiyeyi kırtasiyecilerden almakla bir şey kaybetmeyiz. Aksine her anlamda kazanırız.

Güvenli kırtasiye ürünü kırtasiyeciden alınır düşüncesiyle hareket ederek, doğru adım atmış oluruz. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.