1. YAZARLAR

  2. Fatma Nur Namlı

  3. Kış Öncesi Temizlik Önerileri
Fatma Nur Namlı

Fatma Nur Namlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kış Öncesi Temizlik Önerileri

A+A-

Konya’da kış öncesi temizlikler sürüyor. Bu yazımızda ev hanımlarına ipuçları verelim. Camdaki su lekesi nasıl çıkar, ev temizliği konusunda özenli davranmayı seven kişilerin en çok merak ettiği konuların başında gelir. Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte yağmur ve kar yağışı başlangıç gösterdi. Bu yağmurlar tabii ki evlerimizin camlarını da hedef alıyor. Yağmur sularının camlarda bıraktığı su lekeleri ise kimi zaman epey inatçı olabiliyor. Cam temizlemede ne kadar gayretli olursak olalım bu su lekelerini çıkaramıyoruz. Hâlbuki aslında çok fazla efor sarf etmektense doğru işlemi uygulamak gerekiyor. Peki, camdaki su lekesi nasıl çıkar? Gelin, birlikte bakalım.

Birkaç yöntem var

Camdaki su lekesi nasıl çıkar? Bunun için belli başlı yöntemler var. Siz de bu yöntemleri uygulayarak camlarınızdaki inatçı su lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Doğanın mucizesi sirke, camdaki su lekesini çıkarmak için de ideal. Camlarınızı silmeden önce kullanacağınız cam suyuna az miktarda sirke ekleyin. Sirke hem camlarınızdaki su lekesini çıkarır, hem de camlarınızın hiç olmadığı kadar parlak bir görünüme sahip olmasını sağlar.

Camlarınızı silerken kullandığınız bez son derece önemli. Camlarınızı silerken normal bez kullanmamalısınız. Bunun yerine mikro fiber bez tercih etmeniz camdaki su lekesini çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Camdaki su lekesini çıkarmanın bir diğer yöntemi ise cam suyunuza yumuşatıcı eklemektir. Yumuşatıcı hem hali hazırdaki su lekelerinin çıkmasını sağlar hem de camınızda tekrar su lekesi oluşmasını engeller. Yumuşatıcının sağlayacağı kayganlık camda su lekesi oluşmamasına yardımcı olur. Üstelik camlarınız son derece parlak bir görünüme bürünür.

Malzeme kullanın

Evlerimizde hali hazırda kullanmakta olduğumuz bazı malzemeler camdaki su lekesi nasıl çıkar sorusunun da cevabı olabilir.

Camdaki su lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt olarak bulaşıklarınız için kullandığınız parlatıcıları cam silme için kullanabilirsiniz. Bu ürünlerle nasıl bulaşıklarınız parlak ve lekesiz bir görünüme kavuşuyorsa, aynı durum camlarınız için de geçerli olacaktır.

Camdaki lekeleri çıkarmakta evlerinizde kullandığınız sıvı sabunlardan da faydalanabilirsiniz. Sıvı sabunu cam suyunuza karıştırarak su lekesi dâhil olmak üzere camlarınızdaki tüm lekelerden kurtulabilirsiniz. Burada önemli olan huşu yumuşak silme bezleri kullanmanızdır.

Camdaki su lekesini çıkarmanın en etkili ancak biraz da zahmetli olan yöntemi çamaşır suyu kullanmaktır. Cam suyunuzu bir miktar çamaşır suyu ekleyerek camlarınızdaki su lekelerinden de, diğer zor lekelerden de kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Burada işi zorlaştıran sonradan mutlaka durulama yapma gerekliliğidir. Aksi takdirde çamaşır suyu kokusu rahatsız edici boyuta gelebilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar