1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kısası mı İyi Uzunu mu?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kısası mı İyi Uzunu mu?

A+A-

Sosyal medya hem çöplük, hem maden... Sadece sosyal medya değil tüm bilgi okyanusu böyle. İnsanların atıkları ile kirlenmiş ama arayan insana da nimetlerini sunmak için de hazır. Nimetlere, kire bulaşmadan ulaşabilmek için ne yapmalıyız?

*

Bilen konuşuyor, bilmediğini bilen bilen susuyor, bilmeyen ahkâm kesiyor. Sesi en çok çıkanın sözü, doğru söyleyip söylemediğine bakılmaksızın daha çok duyuluyor ve gerçeği söyleyenin değil yandaşı daha çok olanın sözü yayılıyor. Dört koldan gelen yalan yanlış bilgiler, sorgulamayı öğrenememiş, merak ve farkındalık seviyesi yetersiz, bilinci gelişmemiş insanımızı etkisi altına alabiliyor.

*

Bilenler uzun uzun yazıyor, izah ediyor ama uzun yazıyı gören korkuyor ve okumuyor. Kısa yazınca da anlaşılmıyor… Cahil ise ısrarla bildiğini okumaya devam ediyor, ahkâm kesiyor. Ne yapmalı?

*

İşin aslını ve gerçeği yeri geldiği zaman lisan-ı münasip ile söylüyor tarih ama ancak anlayabilenler anlıyor. Anlayamayanlar kandığı yalana daha sıkı sarılıyor, kendisi gibi düşünenlerin kalabalığı arasında güç ve cesaret bulunca mutlu oluyor. Hakikati, gerçeği merak etmiyor, araştırmıyor. Kandırılmış olma korkusundan kurtulamadığı için kandırılmış olma ihtimalini aklından bile geçirmiyor, uzak tutuyor.

*

Tarih bir an değildir. Tarih bir anı da değildir. Tarih bir süreçtir, bütünü görebilen zihinler anlayıp, ders alır.

*

Aksi halde ‘yalan söyleyen tarih utansın’ diye diye zihinleri bulandırıp, bulanık zihinlere ‘düşman yalanlarını tarih diye sokanların’, doğru bilgiler arasına yanlışları katanların niçin utanmadığını anlamadan, kanmaya devam ederiz.

*

Aksi halde, bir kelime ile hainleri kahraman, kahramanları hain yapıveren, bir cümle ile tarihi anlayıveren ve bir hikâye ile din düşmanlarının yalanlarını din yerine koyuveren, kalbini bilmediği insanları kâfir ilan edip düşmanlaştırıveren cahiliye insanlarına döneriz de batıla “hizmet” edenlerden oluruz, Allah muhafaza.

*

Aksi halde, doğru bilgiler ile yanlış yola götürenlere saygı duyarız da hem dünyamızı hem de ahiretimizi kendi ellerimiz ile mahvederiz.

*

Bütün bunları, yıllarca hoca efendi ünvanı ile konuşturulan adamın din adına milleti nasıl da kandırdığı anlaşılmış olmasına rağmen, ‘biz onu zaten sevmezdik, bizim hocamız daha efendi’ diyerek, aynı yanlışta ısrar edenlere nasıl anlatırız?

*

Bütün bunları, tüm delil ve ispatlara rağmen tarih adına da kandırılmakta oldukalarını anlamak için küçük bir sorgulama yapamayanlara nasıl anlatırız?

*

Gerçeklerin farkında olmadıkları halde, birilerinin doğru gösterdiğine kananların yeni devlet kurmaları kime ‘hizmet’ olur acep? Cevap alabilir miyiz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.