1. YAZARLAR

  2. Hayriye Eroglu

  3. Kitap Okumanın Kazandırdıkları
Hayriye Eroglu

Hayriye Eroglu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kitap Okumanın Kazandırdıkları

A+A-

Kitap, içinde binlerce cevher barındıran bir hazinedir. Dünyayı daha güzel hale getirebilmenin tek yolu, iyi ve güzel şeyleri insanlara aşılayarak bilgi ile cehaleti yok etmektir. Bunu başarabilmenin en kolay yolu ise kitap okumaktır. Kitaplar hayatımız boyunca bizlere sırdaşlık, arkadaşlık eder. Üstelik kitapların çoğu zaman birçok arkadaşımızdan daha çok faydası dokunur bizlere. Evde, işte, okulda, yolculuklarda, kısacası hayatın adeta her anında bir ömür boyu yanımızdadırlar ve bizi hiç yalnız bırakmazlar.

***

Fakat ne yazık ki ülkemizde kitapların pahalı olması ve ülke insanın kitap okuma alışkanlığının olmaması Türkiye’de kitaplara ilginin az olmasına yol açıyor. İnsanlara okuma alışkanlığı kazandırmak ve bu alışkanlığa sahip olan insanların da daha fazla kitap okumasını sağlamak amacıyla, kitap okumanın insanlara kazandırdığı faydaları sayalım:

1- Kitap okumak karşımızdaki kişiye karşı empati duygumuzu geliştirir, karşıt görüşteki insanları anlamamızı kolaylaştırır.

2- Durumlara, olaylara kısaca hayata bakış açımızı değiştirir. Kaldı ki bazen okuduğumuz bir kitap, bir paragraf veya bir cümle dahi bizi günlerce, aylarca etkisi altına alabilir, hayatımızı değiştirebilir.

3- Kitaplar insanlara sevgiyi, merhamet, iyiliği aşılar ve böylece bizi daha iyi birer insan yapar.

4- Kelime haznenizi geliştirmenizi sağlayarak kendinizi daha iyi ifade etmenize olanak sağlar.

5- Ayrıca kendinizi ifade etme konusunda artan yeteneğiniz ilerde sizi iyi bir yazar olma yolunda başarıya ulaştırabilir. Nitekim birçok yazar, iyi bir yazar olmanın yolunun çokça kitap okumaktan geçtiğini söylüyor.

6- Hayatımız boyunca görme, tanıma şansı bulamadığımız ve bulamayacağımız bir ülkeyi, şehri, kültürü veya insanları, sadece evinizde oturarak görme, tanıma şansına sahip olursunuz.

7- Kitap okurken bazen fark edilmese de kitaplardan birçok bilgi edinirsiniz böylece bilgi birikimi yüksek bir insan haline gelir ve her konuda konuşabilecek kapasitede bir insan olursunuz.

8- Kitap okumak, hafızayı güçlendirir ve zihni diri tutar.

9- Ayrıca araştırmalara göre kitap okumak insanın stresten kurtulmasında çok etkili bir araçtır.

10- Kitap okumak insanın daha yaratıcı olmasını sağlar ve insanın hayal dünyasını geliştirir.

Kitap öyle bir dosttur ki siz ondan uzaklaşsanız bile o sizi olduğu yerde bekler. Ta ki siz bir gün geri dönene kadar.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.