Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kızıl Elma

A+A-

Günümüzde Kızıl Elma ne anlam ifade etmektedir?

Kelime anlamı itibari ile amaç, hedef, gaye, ülkü manalarına gelmektedir. Günümüz popülist yaklaşımı itibari ile turan, yani Türk birliğini ifade etmektedir. Bana göre Kızılelma’nın manası ise yani benim Kızıl elmam ’yapay zekadır’. Ben bunu söylediğimde dünyada yapay zekayı bilenlerin sayısı bir elin beş parmağını geçmezdi, şimdi geldiğimiz zamanda söylediğimin ne demek olduğunu insanlar daha yeni yeni idrak etmektedirler. Geleceğimiz de ise artık bir çok işlerde yapay zeka olmadan o işler yapılamayacak teknolojik sıçramaları gerçekleştirmektedirler. Fabrika üreten fabrikalar çağına maalesef Türkiye geç kalmıştır ve bize üretim yapacağımız alanda fabrikalar üretilip satılmaktadır. Bizlerde bu fabrikaları alarak elimizde bulunan yarı mamulü mamule yani son kullanıcının tüketeceği ürüne çevirmekte ve satmaktayız. Sanayi alanında Türkiye’nin üçüncü dünya ülkeleri arasında anılmasının en gerçek sebebi budur, yani biz Türkiye olarak fabrikalar üreten fabrikalar çağına geç kaldık. Umudum o dur ki ‘yapay zeka’ konusunda geç kalmayalım. Kendi yazılım dilimizi oluşturarak güvenliği tam sağlanmış kendi ‘yapay zekamızı’ üreterek kendi makinalarımızda kullanalım.

Yapay zeka deyince aklımıza hemen bilim kurgu filmler gelmesin. Tabi ki ilerleyen dönemlerde filmlerde anlatılanları da yaşayacağız ama bu zamanda bunları düşünüp enerjimizi boşa sarf etmeye gerek yok kanaatindeyim. Benim bu zamandan kastım ise sanayi alanında kullandığımız bütün makinalar yapay zeka ile yani yazılmış olan kodlarla çalışmaktadır. Ve bu kodları biz üretmiyoruz maalesef veya üretemiyoruz. Bu yüzdendir ki hala uçaklarımızı başka ülkeler revize ediyor. Makinalarımız hep dışarıdan geliyor. Mekanik tamirleri haricinde ki tüm bakımları satın alınan ülkelerde ki ekipler tarafından gerçekleştiriliyor. Bana göre kızıl elma yapay zekadır. Yazılım alanında yerli milli olmaktır. Fabrikalar üreten fabrikaları ülkemize kurup var gücümüzle üretim yapmaktır. Her ne işle meşgul olunursa olsun işini en iyi yapan olmak elzemdir, ya değilse her alanda dışa bağımlı olmak kaçınılmaz olacaktır. İnsanların en iyisi insanlık alemine faydası olandır. Yapılan her iş bu mantıkta yapılmalı ve dünya insanlarının hizmetine sunulmalıdır. Türk olmak, Müslüman olmak, iyi insan olmak bunu gerektirir. Gerisi boş yaşamaktır, olsa ne olur olmasa ne olur...

Son sözle bitirelim, Teknolojik sıçrama enerji alanında fosil yakıtlardan, elektriğe doğru evrilmiştir. Bu da yapay zekanın önemini günümüzde daha da belirgin hale getirmiştir. Enerjinin yani elektrik enerjisinin depolanabilir olması ile ilgili çalışmalar hız kazanmış, ülkemizde bu konuda önemli adımlar atmıştır, çok değil yakın zamanda 70 sene kullanılabilir ömürlü piller çağı başlayacak ve ülkemizde bu çağda ilk üçte yerini alacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.