Osman Nevres Yılmazlar

Osman Nevres Yılmazlar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kızıl Geyik

A+A-

Gazetelerde geçen hafta... Çevre korunması ve çevre ihlalleri ile ilgili birçok haber vardı yine… Ama bu haberlerin çoğunluğu hayvanlarla ilgiliydi.

18 kızıl geyik vurulmaktan kurtuldu. 1. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurdu.

20 Temmuz’da 513 bin lira muhammen bedelle ihale yapılacak ve bu canlar vurulacaktı. Eskişehir’deki Hayvan Severler Derneği, Eskişehir Çevre Koruma Derneği, Sanatçılar, siyasetçiler ve binlerce vatandaşın tepkisi bu sonucu oluşturdu. Dilerim mahkemenin son kararı da bu şekilde olur.

Adana, Mersin, Hatay, Niğde ve Kayseri’de 97 yaban keçisinin avlanmasına ilişkin av ihalesi konusunda Adana 2. İdare Mahkemesi: Tarım Orman Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü’ne 5 günlük süre vererek konu hakkında bilgi istedi. Sonucu merakla takip edeceğiz.

2017 yılında da 54 kızıl geyik, 265 yaban keçisi, 21 çengel boynuzlu dağ keçisi, 5 ceylan, 129 karaca, 6 Anadolu yaban koyunu, 10 melez yaban keçisi avına izin verilmiş ve 3 milyon 36 bin lira gelir elde edilmiş.

***

Hayvan Hakları Federasyonu’nun açıklamasına göre 2020 yılının ilk 7 ayında ülkenin dört bir yanında hayvanların avlanması için 21 ihaleye çıkılmış.

Merkez Av Komisyonu ay içinde nesli tehlike altında olan “üveyik ve elmabaş pakta” kuş türlerinin avlanmasına izin verdi.

Hatay’da bir saldırgan, Goldi isimli Golden Retreiver cinsi sahipli köpeği bıçakla yaralıyor, gözaltına alınan saldırgan ifadesi alınıp serbest bırakılınca; Goldi’yi ikinci kez bıçaklayarak öldürüyor.

Karadağ’daki yılkı atlarından 251 adedi ihaleyle 368 bin lira karşılığında satılmıştı.

İspanya’da hayvan hakları örgütleri, hayvanların kürkleri için yetiştirilmesinin yanlış olduğunu belirten protesto eyleminde bulundular.

***

90’lı yıllarda Hürriyet Gazetesi’nde bir haber:

İspanya Kralı Juan Karlos Konya Bozdağ’daki yaban koyunlarını avlamak için 300 bin Dolar teklif etmiş… Hürriyet Gazetesi’nde çıkan bu haber üzerine; Şimdi Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı’mız Ümit SÜRMELİ, Hürriyet’in Konya muhabirine buna izin vermeyeceğini, gerekirse kralın tüfeğinin önüne geçeceğini söyler. Haber Hürriyet’te yarım sayfa Ümit hanımın resmi ile birlikte yayımlanınca, tepkiler çoğalıyor ve kral gelmiyor.

Kendine emanet edilen köpeğe tecavüz eden biri kişi tutuklanıyor ama hapis cezası yok. Yasa müsait değil. Hayvanın iç organları parçalanmış, öldü. Fail para cezasıyla kurtuluyor.

Hesapsızca avlanmalar, katliamlar, hayvanlara eziyetler önlenemiyor maalesef.

İnsanlar eğitilmeli, hayvan sevgisi herkese aşılanmalı tamam ama; devletlere, resmi organizasyonlara ne demeli..

Hayvan Hakları Yasası’nda yapılacak değişikliklerle ilgili tüm partiler anlaştı. Ancak yasa bir türlü genel kurula inemedi. Yasanın eksikleri bir an önce tamamlanmalıdır.

Hoşça kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.