1. HABERLER

  2. ÜÇÜNCÜ SAYFA

  3. ‘Kızılay, Konya’yı ihmal etmiş’
‘Kızılay, Konya’yı ihmal etmiş’

‘Kızılay, Konya’yı ihmal etmiş’

Kızılay Konya Şube Başkanı Hüseyin Üzülmez, Kızılay’ın bugüne kadar Konya’da büyük bir kesimi ihmal ettiğini ifade etti.

A+A-

Kızılay Konya Şube Başkanı Hüseyin Üzülmez, Kızılay’ın bugüne kadar Konya’da büyük bir kesimi ihmal ettiğini ifade ederek, “Konya’nın yardımseverliğiyle mütenasip bir çalışma yürütülmemiş. Bağışları, kiraları almışlar, bir miktar da yardım yapmışlar ama yetersiz. Yapılan yardımlar fonda birikmiş, bekliyor” dedi.

Ali Eskipostalcı

Birlik Vakfı Konya Şubesi’nin ‘Her Cumartesi Birlikteyiz’ konferanslarına katılan Kızılay Konya Şube Başkanı Hüseyin Üzülmez, Kızılay’ın faaliyetlerini anlattı. ‘Kızılay’ın Yurtiçi ve Yurtdışı Faaliyetleri’ konulu konferansta, “Konya’da geçmiş yönetim kendini topluma kapatınca, bir de toplumun önyargıları olunca, Kızılay, bugüne kadar yeterince destek görememiş. Türkiye’de yaşanan ihtilaller nedeniyle halk Kızılay’a karşı yeterince sıcaklık hissedemedi. Hissetse de yaklaştırmadılar. MÜSİAD Başkanı olduğumdan beri Kızılay’a üye olmak için çok uğraştım. Üye olmak için tam 30 yıl bekledim. Bir kuruma savaş açmak yerine o kurumu ıslah etmek her zaman daha iyi. Sizlerin duası ve desteğiyle Kızılay’da da başarılı olmak istiyoruz. Tek başına başarılı olmak mümkün değil. Bir ekiple geldik. Çok güzel işler yapmak için hazırız. Bu işleri yerine getirirken de halkımızın desteğini bekliyoruz” dedi.

Fonlar harekete geçti

1868 yılında Sultan Abdülaziz tarafından kurulan Kızılay’ın tarihi hakkında da kısa bir bilgi veren Üzülmez, “Bazı ülkeler, Türk Kızılay’ının dünyadaki gelişmesinden memnun değil. Uluslararası hukukun da kabul ettiği Kızılay, Türkiye’nin katıldığı bütün savaşlarda, savaş gerisinde, yaralanan ya da hastalanan on binlerce Mehmetçiğin, dost ve düşman askerinin bakım ve tedavisi ile insani yardımlar yaptı. Kızılay, insanlara 4 kıta ve 35 ülkede yardımlarını ulaştırmakta, ülke genelinde 18 bölgede, 67 kan merkezi ve mobil kan merkezleriyle 300’den fazla yerde kan hizmeti vermekte. Ülkemizin kan ihtiyacının yüzde 92’sini karşılıyor. Son 10 yılda 138 farklı ülkede doğal ve insan kaynaklı afetlerde yardım etti. Kızılay, Konya’da büyük kesimi ihmal etmiş, yanına almamış. Konya’nın yardımseverliğiyle mütenasip bir çalışma yürütülmemiş. Bağışları, kiraları almışlar, bir miktar da yardım yapmışlar ama yetersiz. Yapılan yardımlar fonda birikmiş, bekliyor. Bu fonları harekete geçirdik” diye konuştu.

Konferans sonunda Birlik Vakfı Konya Şube Başkanı Abdi Parlak, Kızılay Konya Şube Başkanı Hüseyin Üzülmez’e tablo takdim etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.