1. HABERLER

  2. ‘Kızılırmak’tan su transferi şart’
‘Kızılırmak’tan su transferi şart’

‘Kızılırmak’tan su transferi şart’

KONPADER Başkanı Ahmet Bestil, her yıl yer altı sularında 1,5 metrelik düşüş olduğundan bahsederek, “Bu düşüşü önlemek için Kızılırmak’tan Obruk Gölü’ne su getirilmesi şart" dedi.

A+A-

 

KONPADER Başkanı Ahmet Bestil, her yıl yer altı sularında 1,5 metrelik düşüş olduğundan bahsederek, “Bu düşüşü önlemek için Kızılırmak’tan Obruk Gölü’ne su getirilmesi şart. Bu sayede Cihanbeyli, Kulu, Altınekin ve Karatay’ın köylerinin yer altı suları çoğalır” dedi.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği (KONPADER) Başkanı Ahmet Bestil, şehir yer altı sularındaki azalmaya dikkat çekerek Kızılırmak’tan Obruk Gölü’ne su getirilmesinin zaruri olduğunu belirtti. Konya Ovası’nın bu kış yeterince yağış alamadığını ifade eden Bestil, “En kurak dönemlerden birini yaşıyoruz. Kışı adeta bahar havasında geçirdik. Don olayı olmadı ama ürünler şu an bir ay daha önce gidiyor. Bizim şu an yağmura ihtiyacımız var. Durum ne kadar iyi olursa olsun nisan ve mayıs aylarında yağmur yağmazsa ürün öylece kalır. Yeşil bitki dediğimiz mısır, ayçiçeği, pancar ve fasulye gibi ürünlerin nisan başında ekimi başlar. Şu an toprakta yeterince nem yok. Yağmur yağmadığı sürece nem ve su ihtiyacı yer altı sularından yüksek maliyetle karşılanacak. Yer altı sularımızda her sene ortalama 1,5 metre düşüş oluyor. Bu düşüşü önlemek için Kızılırmak’tan Obruk Gölü’ne su getirilmesi şart. Yetkililer Kızılırmak’ın suyunun az olduğunu söylüyor. Hâlbuki Fırat Nehri ile Kızılırmak birbirine yakın. Fırat Nehri’nde 24 milyar metreküp su akıyor. Bunu Kızılırmak’a aktarırsak, o su Kızılırmak üzerinden de Obruk Gölü’ne gelir. Bu sayede de Cihanbeyli, Kulu, Altınekin ve Karatay’ın köylerinin yer altı suları çoğalır. Biz bunu her platformda dile getiriyoruz. Biz güçlü bir ülkeyiz. Dünyanın en büyük havaalanlarını ve yatırımlarını yapıyoruz. Bu yatırımı da yapacak imkâna sahibiz” dedi.

‘Yüzde 50’si kalsın’

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesini de değerlendiren Bestil, “Bizim ülkemizde 33 tane şeker fabrikamız var. Bunun 25 tanesi devletin, 8 tanesi de özelde bulunuyor. Buradan 14 tanesinin satışı istendi. İhaleye çıkılacak. Biz bireylerin inisiyatifine bırakılmasın istiyoruz. Bu stratejik bir üründür. Ekonomik amaç değil, sosyal amaçlı kurulan fabrikalarımız da var. Bunların yüzde 50’sinin devlette kalması gerekir. Yüzde 50’sini de pancar eken çiftçiyle fabrikada çalışanlar alsın. Devlet de kontrolünü yaparsa çok daha iyi olur” diye konuştu.

Çeşitli ziyaretler

Konuşmasının sonunda KONPADER’in kuruluş amacından bahseden Bestil, konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Toprağın kıymetini bilen, suyun kıymetini bilen, topraktaki biyolojik canlılığı bilen, hayvancılıktan çıkan gübreyi tekrar toprakta değerlendiren gönüllü arkadaşlarla modern bir çiftçilik yapmak için ilçeler bazında bir araya gelerek 27 Mayıs 2015 tarihinde derneğimizi kurduk. Gayemiz ülke topraklarımızın verdiği ürünlerin azına da çoğuna da şükreden nasırlı ellerin tarladaki alın terini taçlandırmak ve üyelerle üreticiler arasında duyarlılığı oluşturmak. Bunun için önemli ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Çiftçilerimiz istek ve beklentilerini dile getirerek çözüm yolları arıyoruz. Valimizi ziyaret ederek çiftçilerimizin taleplerini ilettik. Devlet Su İşleri’ni ziyaret ederek Kızılırmak’tan Obruk Gölü’ne su getirilmesiyle ilgili görüşlerimizi aktardık. KOP Bölge İdare Başkanımız İhsan Bostancı’yı ve ziraat oda başkanlarımızı da ziyaret ederek görüş alışverişi yapıyoruz. Tarımla uğraşan halkımızın sesi olabilmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.”

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.