İsmail İkiz

İsmail İkiz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Klişeler

A+A-

“Bir tek kitap yazmak için, yarım kitaplık okuyunuz.”

Samuel Johnson

***

Az çok bir şeyler karalayanlara, özellikle sinema veya tiyatro senaryosu yazanlara sıklıkla sorulan bir sorudur: “Nasıl yazıyorlar?” sorusu. Bir buçuk saatlik başarılı bir sinema filminin ya da sürpriz bir sonu olan iki perdelik bir tiyatronun senaryosu nasıl bir kafadan çıkmış olabilir acaba, insanlar bilmek istiyorlar.

Sanat pekâlâ yetenek isteyen bir üretim alanıdır. Sanatı sanat yapan şey tekrar edilemez ve ilk kez ortaya koyuluyor oluşudur. Günümüz şartlarında Leonardo da Vinci’ye ait olan “Mona Lisa” tablosu son teknoloji bir tarayıcı ile taransa ve gerekli üretim mekanizmaları bir araya getirilse, dakikada binlerce Mona Lisa tablosu elde etmek pek de olağan dışı bir hadise değildir. İşin zor olan kısmı o ve ona benzer tabloları hatta birçok sanat eserini günün şartlarında ilk kez ortaya koyabilmektir. William Shakespeare’in, devrinden birkaç yüzyıl sonraki sanat akımına hâkim olduğu söylendiğinde yazarın başarısı ortaya çıkacaktır.

Senaristlik birçok yönden kendi içinde dinamikleri olan, izleyicinin bilmediği birçok kuralı olan bir iştir. İyi bir film senaryosunun ortalama kaç sayfa olması gerektiği bellidir. Hikâyenin sonundaki bir kavramın, hikâyenin içinde, önceden seyirciye tanıtılması gerektiği bir kuraldır. “Plottwist” denilen Türkçe’ye “sıçrama” olarak çevrilebilecek olan, senaryonun akışını kırmanın, seyirciyi şaşırtmak için bir yol olduğu bilinmektedir. Bu kavramın nasıl başarılı uygulanacağının genel kuralları bulunmaktadır.

‘Sinopsis’, senaryonun bir iki cümlelik özetine denir. ‘Tretman’, ‘geliştirme senaryosu’ sinopsisten uzun senaryodan kısadır. 20 sayfa civarındadır. Senaryo tamamlandıktan sonra sinema filmleri için çekim senaryolarının hazırlanması gerekecektir. Tabi ki ‘storyboard’ların hazırlanması yani sahnelerin çiziminin yapılması bir sonraki aşamadır.

Senaryolar bolca klişelerden oluşmaktadır. Klişeler iyi bilinmeden bu tarz bir işin ortaya konulması çok zordur. Klişeleri yıkabilmek, yerine daha yeni ve daha güzel bir şey ortaya koyabilmek sizi gerçek bir sanatçı yapacaktır. Takdir edersiniz ki klişeleri yıkmak için de klişelere hâkim olmak gerekmektedir.

***

“Kitap yazmak istersen, iyice kendini yokla, bakalım yetecek kadar güç, tecrübe ve bilgi topladın mı?”

Ferenc Kölcsey

 

Kültür Sanat Günlüğü

* Neil Simon’un kaleme aldığı Ezgi Yentürk’ün yönettiği “Tuhaf İkili” tiyatro oyunu 15, 16 ve 17 Şubat tarihlerinde Konya DT Sahnesinde…

* Konya Bilim Merkezi, hafta içi ziyaret saatleri 09.00 - 17.00, hafta sonu ziyaret saatleri 10.00 - 18.00 arasında... Pazartesi günleri Konya Bilim Merkezi için tatil günü...

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.