1. YAZARLAR

  2. Mahir CIKCIKOĞLU

  3. Koalisyon Arayışları
Mahir CIKCIKOĞLU

Mahir CIKCIKOĞLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Koalisyon Arayışları

A+A-
AK Parti hükümet kurabilmek, memleketi hükümetsiz bırakmamak için canhıraş bir şekilde çalınması gereken tüm kapıları çaldı. Son durak CHP… Bugün yarın bu görüşmelerden bir hükümet çıkıp çıkmayacağını hep beraber göreceğiz. AK Parti kendi tabanının yaklaşık yüzde 70’i CHP ile kurulacak bir hükümete sıcak bakmamasına rağmen neden hâlâ diyalogu sürdürmekte? Peki, CHP seçim meydanlarında yerden yere vurduğu AK Parti’ye neden âşık oldu? Peki, MHP seçim çalışmalarında CHP ile paralel giderken şimdi kendisine Başbakanlık verilse bile neden hükümet olmaya yanaşmamakta? AK Parti’den başlayalım. CHP yıllardır iktidar hasreti içerisinde olduğundan dolayı kurulacak hükümete en az zorluk çıkaracak parti durumunda. İktidar ortaklığı için AK Parti’yi en az sıkıntıya bu parti sokacakmış gibi görünüyor. Az bir bakanlık verilerek bile destek alınır düşüncesi AK Parti kurmaylarının bu parti ile diyalogu koparmamasına sebep oluyor.
***
Peki, CHP kendisini inkâr manasına gelecek olan bu kurulacak hükümete neden çetin bir pazarlık, kırmızı çizgiler koyma yoluna gitmiyor? Sebebi sizce ne olabilir? Bakın ben söyleyeyim. Biiiir: AK Parti’nin yok olması için CHP ile ortak olması yeter. CHP, AK Parti ile aynı fotoğrafta yer aldığı gün kendini darağacına astığı, intihar ettiği gün olacaktır. Dış ve iç dinamikler AK Parti seçmeninin bu hassasiyetini bildiği için bu birlikteliğin olması doğrultusunda ha bire bastırıyorlar. Bu bağlamda CHP’nin kaybedeceği hiç bir şey yok. İkiiii: Çok az bakanlıkla temsil edilse bile CHP hükümetin içinde olacağından, şer güçler; mahrem olan bilgi ve belgeleri birinci ağızdan elde etmiş olacaklardır. Paralel yapılanma sırf bu iş için bile CHP’nin hükümette bulunmasını ister. Üüüüç: Koalisyon kuracağı varsayılan bu partilerin oy oranlarına göre Bakanlıkların dağılımı gerekmektedir. Nereden bakılırsa balıksın CHP’ye 30 bakanlıktan 10 bakanlık verilmesi icap eder. Hâlbuki yalnızca paralel yapılanmanın örgütlendiği İçişleri ve Adalet Bakanlıkları’nı alarak bu hükümete ortak olsalar bile istediklerini almış olurlar. Ülkenin kaosa sürüklenmesi için bu 2 bakanlık onlara yeter de artar bile. Jandarmanın da bağlı bulunduğu İçişleri Bakanlığı ile istediklerini tutuklarlar, ardından da Adalet Bakanlığı ile de istediğine istediği kadar cezayı keserler. Paralel yapılanma zaten avucunu ovuşturup duruyor. Biz bu filmi daha önce seyrettik…
***
Gelelim MHP kanadına… Ülkenin menfaati açısından AK Parti, MHP koalisyonu en uygun formüldür. Zaten 2 partinin tabanı da bu koalisyona sıcak bakmaktadır. Hükümet kuramamaktan kaynaklanacak bir erken seçimde de en fazla zarar görecek parti MHP olacaktır. Peki, bunu bile bile MHP neden koalisyonlara kapılarını kapatmıştır? Onlar da biliyorlar ki AK Parti’yi CHP ile koalisyona zorlarlar ve eğer başarabilirlerse AK Parti Türk siyasetinden silinecektir. Seçim öncesi yapılan birlikteliğin asıl amacı da zaten bu değil midir? Şu anda işler tam MHP’nin istediği doğrultuda gitmektedir. AK Parti’nin CHP ile bırak koalisyon kurması, koalisyona sıcak bakması bile seçmeni üzerinde şimdiden fırtınalar koparmaktadır. Yani MHP tüm koalisyon alternatiflerine kapısını kapatarak rakibini yanlış yapmaya zorlamaktadır.
***
Sonuç olarak; AK Parti’nin geleceği ve tamam mı devam mı konusu bugün yarın vereceği bu hayati kararla belli olacaktır. Atalar “Körle yatan şaşı kalkar” sözünü boşuna söylememişlerdir. CHP ile aynı çuvala girerseniz şaşı bile kalkamaz, şeytan çarpmış gibi kalkarsınız. Onu da bizim Kadınhanı’ndaki çarpık da düzeltmez. Haberiniz olsun. Allah’a emanet olunuz.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.