1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Koalisyon Siyaset ve Terör Karmaşası
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Koalisyon Siyaset ve Terör Karmaşası

A+A-
7 Haziran seçimlerinden sonra geçen 50 küsur günlük sürede değişen ne oldu…? Çok şey değişti hala havanda su dövüyoruz ve hala değişen bir şey yok sadece artan terör meclise giren HDP’ye rağmen akan şehit kanları ve yakılmalar yıkılmalar… Evet değişen tek şey içte ve dışta artan terör olayları… AK Parti düne kadar savunduğu Çözüm Süreci’ni zorunlu olarak rafa kaldırırken teröre karşı silahlı mücadelenin kaçınılmaz hale geldiğini gördü ve operasyon için düğmeye bastı. Konuyla ilgili olarak geç bile kalındı diyen de Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan… Demek ki, düğmeye basmakta geç kalınmasaydı belki de daha az şehit verecektik. Ya da başka bir deyimle bu teröristle ancak bundan anlıyor. Çözüm sürecidir, yok efendim işe Doğu ve Güneydoğu’ya yatırımdır bu uygulamalar yetmedi ve bunun esas sorumluları da aldıkça daha fazlasını istediler ve sonuç başa dönmekte öte geçmedi. Bundan sonrası ne olacak..? Elbette devlet gerekeni yapacak.  Hükümet şu olmuş bu olmuş fark etmiyor devlet bu milleti toprağıyla taşıyla insanıyla kuşuyla dahası her şeyiyle korumak ve kollamakla görevlidir ve bu görevini de yeri geldiği zaman gözünü kırpmadan yapar ve yapacaktır da…
***
Bundan sonrası teröre destek verenlerin sorunu çünkü bundan en çok zararı onlar görecekler. Siz hala koalisyon beklentisi içindeyseniz, ve hala çözüm sürecinden bir şeyler bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Bu ülke size gereğinden fazla ilgi ve itibar gösterdi ama bunu anlamadınız. Bundan sonra kadife içindeki demir yumruk bu işin çözümü olacak. Keşke verilen fırsatları iyi değerlendirseydiniz.  Ne yazık ki bunu başaramadınız ya da size yön verenler bunu istemediler. Terörle mücadelede asıl yapılması gerekenler dış bağlantılarının koparılmasıdır. Sadece teröristlere değil bunların destekçilerine gereken cevap verilmelidir. Bunlara silah temin ederek çıkar sağlayan kan emiciler olmasa ortada ne terör kalır ne de terörist… PKK Kandil’e de üretiyor kullandığı silahları…? DAEŞ nereden buluyor bu kadar militan parayı ve silahı..? Bunları besleyen destekleyenler kim? İşte bu soruların cevabı açıklanabilmeli ve asıl onlara dur diyebilmeliyiz. Yoksa bugün PKK, yarın PYD, öbür gün DAEŞ veya IŞİD dahası bir başka örgüt isimler değişir ama yaptıkları değişmez.
***
Bugün cemaat kavgası olur yarın mezhep kavgası çıkarırlar diğer gün de gruplaşmalar başlatılır. Onun için biz özümüze dönmedikçe kendi içimizde bir ve beraber olmadıkça başarı sansımız olmayacağı gibi gücümüzü boşa harcar ve geçeğimizi karartmaya devam ederiz. Koalisyonlardan çeken bu ülke kimi iktidar yapacaksa tek başına yapmalı ve sadece iktidarı değil muhalefeti de iyi belirlemeli. Muhalefeti olmayan iktidarların başarı oranı düşüktür. Çünkü insanlar hata yaparlar. Birileri de bu hataları düzetmeleri için uyarı görevi yapmalıdır. Türkiye iktidarını kolay buldu ama muhalefet konusunda aynı başarıyı gösteremedi. İnşallah bundan sonra iktidarı ve muhalefeti iyi değerlendirir de sorunların daha hızlı ve kolay çözümlenmesini sağlarız. Son günler yapılan çalışmaların başarılı bir koalisyon getireceğine inanmıyorum. Ancak ve ancak bizi tek parti iktidarı ve iyi bir muhalefet başarıya götürür. Bunun yolu da sadece milletten ve sandıktan geçer. Hazır olun yeni sandığa derken olanda hayır vardır. Sonumuz hayrola temennisiyle hoşça kalın diyorum.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.