1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. KOBİ’ler Kaybetmekten Kurtarılmalı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

KOBİ’ler Kaybetmekten Kurtarılmalı

A+A-

Ticarette ve sanayide en önemli gücü oluşturan KOBİ’ler (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri) aynı zamanda ülkemizin ekonomisinin yükünü taşıyor.

Neden mi derseniz? Çünkü ülkemizde 3 milyon 652 bin işletme var. Bu işletmelerin yüzde 99,83’ünü KOBİ’ler oluşturuyor.

Bu diğer bir ifadeyle KOBİ’ler 1 ile 9 arasında işçi çalıştıran ve 1 milyondan daha az hasılatı olan işletmeler olup, istihdamda da önemli bir yere sahiptir.

Şehrimiz 35 bin üzerinde olan KOBİ’leri ile Türk ekonominin en dinamik şehirlerinden birisi olurken, KOBİ cenneti olarak anılarak, dikkatleri üzerine çekiyor.

Gelinen noktada ülkemizin ekonomide ve istihdamda önemli oranda yükünü taşıyan KOBİ’ler, bugün birçok sorunları aşmak için mücadele veriyor. Özellikle erken seçime giden ülkemizde piyasadaki ekonomi dar boğazı ile boğuşurken, döviz kurunun yükselmesi KOBİ’lerin ayakta kalma mücadelesine odaklanmasına sebep oluyor.

Bunun yanında piyasada finansmana erişimde ve tahsilâtta yaşanan tıkanıklıklar KOBİ’lerin ayakta kalmasını güçsüzleştiriyor.

Döviz kurundaki hızlı yükseliş sonrası ihracatta bir avantaja sahip olan işletmeler talepteki canlanmayı kaçırmayıp, maliyetlerdeki artışı doğru yönetip sürdürülebilir bir kârlılık yaratacak fiyatı vermekte de oldukça zorlanıyor.

Yani sahada kazanan KOBİ’ler, masada kaybediyor. Umarım seçim sonrası Türkiye’sinde KOBİ’ler yaşadıkları tüm sorunlarından kurtarılır ve önü açılarak, nefes alması sağlanır.

***

KOBİ’lerin yaşadığı en büyük sorunların başında döviz kurundaki artışlar sonrası ham madde ithalatından dolayı kar oranlarının düşmesi geliyor. Bu sorundan dolayı da günü kurtarma derdine ve telaşına kapılıyorlar. 

Yüzde 60 ile 75 arası ithal girdi ile çalışan KOBİ’lerin büyük bir çoğunluğu ürettiği ürünleri yurtiçinde değerlendirirken, ürettikleri ürünleri TL bazında satıyorlar. Bu sebepten kur farkından dolayı zararla karşı karşıya kalıyorlar. Hatta geçmişte yüzde 10 kârdan bahsederken kâr oranları yüzde 2 veya 3’lere düştüğü içinde sermayeleri eriyor.

Gelinen noktada fiyat üzerinden rekabet yaşandığı içinde satışları düşerken, kazançları da giderek azalıyor. Artık gerisini siz düşünün. Satışlar düşerken kazançları azalan KOBİ’lerin ekonomileri daraldıkça piyasada bir durgunluk oluşuyor.

Bu durumla karşıya kalan KOBİ’ler kendince tedbirlere başvurarak ayakta kalmanın mücadelesi içine girmekten başka da bir çare bulamadığında krediye yöneliyor.

Bundan dolayı da KOBİ’ler ve çalışanlarının durumu kötüleşiyor.

Buna siyasi ve ekonomik belirsizliklerin getirdiği riskleri de eklersek, KOBİ’lerin mali yapılarının hızla bozulacağı endişesi çoğalıyor.

Bütün bu nedenlerden ötürü çalışan sayısını azaltmak, fiyatları aşağıya çekerek rekabet dengesini bozmak, moral motivasyonu kaybetmek yerine verimliliğe odaklanmak gerekiyor.

Başka da çare yok.

Artık seçim sonrası KOBİ’leri ve bizleri tüm endişelerden kurtaracak ve var olan sorunları çözecek bir yapıya kavuşmayı diliyorum.

Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?  

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.