1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. KOBİ’lere Destek Piyasaları Rahatlatacak
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

KOBİ’lere Destek Piyasaları Rahatlatacak

A+A-

 

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler olarak tanımlanan KOBİ’LER, ülkemizde sosyal, ekonomik ve hatta siyasal açıdan önem kazanırken, ekonomiye de büyük katkıları vardır.

Söz konusu bu işletmeler Türkiye genelindeki işletmelerin yüzde 99’unu, istihdamda da yüzde 78’ini teşkil ediyor. Bütün bu özelliklerinden dolayı Türk ekonomisinin motoru olarak da görülmektedir. İçinde bulunduğumuz süreçte de ekonomimizin canlanması ve üretim gücümüzün artması için de KOBİ’lerin her türlü sorunun giderilmesi geleceğimiz açısından önem arz ediyor. Hatta dünya ile rekabet edecek yapıya kavuşturularak önünün açılmasıyla da önemli oranda ekonomide bir canlanma sağlanırken, istihdamda da bir artış görülebilir. Bundan dolayı Başbakan Binali Yıldırım’ın KOBİ'lere karşılıksız destek açıklaması sanırım bir moral olacaktır. Başbakan Yıldırım’ın, KOBİ'lere, toplam bir milyar 100 milyon lira karşılıksız destek verileceği müjdesi sanırım ekonomiye bir hareket getirecektir.

***

MÜSİAD 16. Ticaret Fuarı MÜSİAD EXPO'nun kapanış oturumundaki konuşmasında Başbakan Yıldırım,“Çin ve Hindistan'ı çıktıktan sonra, bugün bile, bu haliyle bile Türkiye dünya büyüme ortalamasının üzerindedir. Bu büyüme bizi mutlu etmiyor, bu bizim alışık olduğumuz bir büyüme değil ama bu yıl çok özel bir yıl. 2017'den itibaren Türkiye tekrar büyümede anlı, şanlı günlerine dönecek. Elinizi çabuk tutun, Türkiye en az yüzde 4,5 büyüyecek. Fazlası var, eksiği yok” diyor. Türkiye’nin 2017 yılında büyüme hedefini yöneleceğine işaret eden Başbakan Yıldırım, bu hedef doğrultusunda herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini de ifade ediyor. KOBİ'lere verilecek desteklere ilişkin de, “Bir milyar 100 milyon lira KOBİ'lere karşılıksız destek vereceğiz, 50 binden 300 bine kadar, projesine göre. Yetmez, 17 milyar teminat vereceğiz. Kredi Garanti Fonu teminatı üstlenecek, siz de 17 milyar liraya kadar ihtiyacınız olan finansmanı sağlayacaksınız” diyor.

***

Umarım hükümet tarafından KOBİ’lere verilecek olan karşılıksız bu destek amacına ulaşarak, ekonomimizde ihtiyacımız olan canlanmayı beraberinde getirir.  Şehrimiz açısından da verilen karşılıksız destek konusuna bakarsak da oldukça önemlidir.  KOBİ işletmeleri anlamında ilimiz bir KOBİ Cenneti özelliği taşıyor. Bu haliyle de dikkat çekmeye devam ediyor. Girişimci ruhuna sahip olan şehrimizdeki KOBİ’ler işletmelerini büyümede finansman dâhil birçok sorunları yaşıyor. Küçük ve orta boyda çok işletmesi olan şehrimizde, her zaman büyük işletmeler olsun arzusu yerini korumuştur. Her zaman da bu arzusunu devam ettirmiştir. Üretim ve büyüme hedeflerinden vazgeçmedikleri gibi, elindeki imkânlar ölçüsünde şehrimiz ve ülke ekonomisine katkılar sunmaya devam ediyorlar. İşte bu aşamada açıklanan karşılıksız destek Türkiye’de olduğu gibi şehrimizdeki KOBİ’leri de rahatlatacaktır. Büyüme hedeflerine ulaşmada kolaylar sağlayacaktır. Türkiye ekonomisinde yüzde 98'lik gibi önemli bir paya sahip olan KOBİ'ler, verilecek olan karşılıksız destek sayesinde kalite, bilgi ve teknoloji alanlarında yeterli donanımlara sahip olacaktır. Bunun sonucunda da rekabet güçlerini artırarak dünya pazarlarında daha etkin bir yapıya gelecektir. Sonuçta kazanan şehrimiz ve ülkemiz olacaktır. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.