1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Kökenlerin Ülkesi Etiyopya
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kökenlerin Ülkesi Etiyopya

A+A-

Bilim adamlarının bulduğu, bilinen en eski insan fosili, -bazıları insansı fosili de diyorlar-, 3 milyon 200 bin yıl önce yaşamış olan Lucy adını verdikleri bir kadına ait ve biz o Lucy’nin bulunduğu bölgedeyiz bu sefer. Etiyopya’nın kendisini “Land of Orijins” yani “kökenlerin ülkesi” olarak ifade etmesi boşuna değil demek ki.

*

Etiyopya tarihte emperyalist batı ülkelerine karşı vediği bağımsızlık savaşı ile Afrika’da sömürge olmamış tek millet olmaktan gurur duyanların ülkesi. Bilenler, Türkiye’nin Kurutuluş Savaşı’nı da saygı ile anıyor ve aramızda bir benzerlik kuruyorlar.  

*

Etiyopyalıların gururundan rahatsız olan batılı güçlerin Etiyopyayı nasıl sefalete ittiklerini, Eritre ve Cibutiyi nasıl ayırdıklarını ve ülkeyi deniz imkânlarından nasıl mahrum ettiklerini de görmek gerekiyor.

*

Etiyopya, 9 eyalet ve 2 özerk şehirde 80’den fazla etnik grubun kurduğu demokrasi ile Afrika’nın en istikrarlı ve en huzurlu ülkesi kabul ediliyor. Nüfusu 100 milyonun üzerinde. Başkent Addis Ababa, Afrika Birliği’nin de başkenti.

*

Son seyahatimden beri bir yıl bile geçmedi ama “böl ve kolayca yönet” politikalarının uygulayıcısı emperyalist güçlerin Etiyopya’nın etnik guruplarını kışkırtarak çıkarmaya çalıştıkları karışıklık denemeleri yüzünden Etiyopya ekonomisi sıkıntı yaşıyor. Para birimi olan “Birr” ABD Doları karşısında yüzde 25’ten fazla değer kaybetmiş, serbest piyasa daha da kötü. İş dünyası döviz sıkıntısı çekiyor. Ama sorunların büyümeyeceğine ve eski huzura kavuşacaklarına inanıyorlar.

*

Etiyopya’da resmi dil “Amharik” olmasına rağmen, uzak coğrafyalardan birbiri ile anlaşamayan Etiyopyalılar, sonradan öğrendikleri İngilizce’yi, garip bir şekilde ülke çapında ortak dil olarak benimsemişler. Yine de birileri ülkedeki farklılıkları bir zenginlik kaynağı olarak kullanmak yerine, bir çatışma kaynağı olarak kaşıyorlar.

*

Önceki yazılarımı hatırlıyorum, “Hindistan kadar büyük bir ülkenin kendi dili dururken, resmi dili nasıl İngilizce olur?” sorusuna,  Hindistan’a ilk gidişimde cevap bulabilmiştim. Aynı oyununun Etiyopya’da da sahnelediğini gördüm diyebilirim”… demiştim.

*

Hindistan’da bölgesel farklılıklar, zamanında İngilizlerce iyi (!) kullanılmış ve uçurumlara dönüştürülmüş. Birlik yerine ayrılık teşvik edilmiş… “Milliyetçi İngilizler” Hintliye, İngiliz dili yanında İngiliz kültürünü de öğretirken “milliyetçiliğin ilkel bir duygu” olduğunu da kabul ettirmiş. Sonrası bildiğiniz gibi…

*

Konumuz ile ne alakası var demeyin, bu 2 örneği Türkiye’de son yıllarda yaşadıklarımız ile birlikte düşününce çok daha ilginç sonuçlar çıkıyor ortaya… Anlayana tabii ki, anlamak isteyene…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.