1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Koltuk İhtirası Kan Döktü, Can Aldı
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Koltuk İhtirası Kan Döktü, Can Aldı

A+A-

Siyaset çevreleri geçen hafta Doğanhisar Belediye Başkanı İhsan Öztoklu’nun selefi Abdullah Koç’un oğlu Abdurrahman tarafından bıçaklanarak katledilmesinin şokunu yaşadı. Bir Ramazan gecesinde ‘Haydi bismillah’ yazılı afişlerin yırtılması üzerine başlayan tartışmanın cinayete kadar uzaması onca ocağı söndürmenin yanında siyaset kurumuna ilişkin zihinsel sorunları da ortaya çıkardı.

Öncelikle kısa bir Doğanhisar tahlili yapalım. Toklu ailesi ilçenin köklülerindendir ve zamanla Öztoklu, Baştoklu gibi çeşitliliğe kavuşmuştur. 1926-34 yılları arasında kasabanın ikinci Belediye Başkanı Rıfat Toklu’dur. 2004-2009 döneminde Avukat Mehmet Öztoklu CHP’den Belediye Başkanı seçildi. 2009 seçimlerinde de AK Parti’nin aday gösterdiği amcazadesi Salih Öztoklu yarışın kazananı oldu. 2014 seçimlerinde, Başköy Beldesi’nin AK Partili eski Belediye Başkanı Abdullah Koç, partisinde adaylığı kabul görmeyince MHP’den girdiği yarışı kazanıp Doğanhisar Belediye Başkanı seçildi. Ancak bir süre sonra partisiyle arası açıldı, disiplin kuruluna sevk edildi. İhraç yolu görünen Koç istifa ederek partisini terk etti. Bir süre sonra da siyaset sahnesinde yerini alan İyi Parti’ye katıldı. 31 Mart seçimlerinde İyi Parti, ittifak adayı olarak Abdullah Koç’u gösterdi. AK Parti ise ‘ilçede son seçimin galibi olması hasebiyle’ adaylığı MHP’ye bıraktı.

***

Öztoklu ailesinin ilçedeki ağırlığından bahsetmiştik; bunu bilen MHP’de ilçenin sevilen siması, CHP’li eski Belediye Başkanı Avukat Mehmet Öztoklu’nun oğlu milliyetçi, ülkücü camianın sevilen ismi Yüksek Mimar İhsan Öztoklu’yu aday gösterdi. Başkanlığa dededen, babadan, amcazadeden yabancı değildi ve İhsan Bey yarışı zorlanmadan kazandı. Ancak yaygın bir iletişim aracı haline gelen bilboardlara belediye tarafından Başköy’de de seçimden bir ay sonra ‘Haydi bismillah’ yazılı afişlerin asılması eski başkan ve ailesinin zoruna gidince kıyamet koptu. Seçimin kaybedeni, cana kast edecek kadar gözünü kararttı.

İyi Parti’nin

Zor Sınavı

Belediye başkanının hayatını kaybettiği, yavrularının yetim kaldığı, eski belediye başkanı, kardeşi ve oğlunun ‘cinayete dair suçlarla’ tutuklandığı hadiseden sonra, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Konya’ya yapacağı ziyaretin iptal edildiği duyuruldu. Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş’un ‘başsağlığı açıklaması’ da parti çevrelerinden gelen tek beyandı fakat başsağlığından ziyade, ‘Cumhur İttifakı’na suç isnadı’ niteliği taşıyordu. Buyurun okuyalım;

“Her ikisi de ülkücü olarak bilenen bu kardeşlerimiz, belediye başkanlığında halef-selef olmuşlardı. İşte bu bizi yıkan ve üzen! Bu neyin kavgası Allah aşkına, değer miydi? Yeni seçilen belediye başkanımız mezara, eski başkanımız Abdullah beyin gencecik yavrusu hapse! Söylenecek söz bulamıyoruz! Siyaseti düşmanlık haline getiren sözde siyaset büyüğü dediğimiz özde siyaset cüceleri utansın! Bir koltuk uğruna rakiplerine ‘demediğini bırakmayanlar’ utansın!  İftira ve hakarette sınır tanımayan, partisi ne olursa olsun, siyaset bezirgânlarının Allah müstahakkını versin. Hele hele siyasi gelecek uğruna Türk milliyetçilerini bölüp ayrıştıran alçaklar utansın.”

***

Memleketine hizmet için Konya’daki işini, evini bırakıp Konya’nın en zor coğrafi bölgelerinden Doğanhisar’a başkan olan, fakat siyasi muhterislerine esir düşüp ‘hasımlık, hasetlik’ duygularına teslim olan rakiplerince canına kıyılan İhsan Öztoklu’ya Allah’tan rahmet, başta babası Mehmet Öztoklu ağabey olmak üzere bütün Toklu ailesine ve Doğanhisar halkına başsağlığı diliyoruz.

Fahrettin Bey’in beyanı için de bir iki kelam etmek gerekirse; keşke sadece iki satırlık taziye mesajı yayınlasaydı. Kaybetmeyi hazmedemeyip seçimden bir ay sonra afiş yırtmayı, ‘beni nasıl yıkarsın’ diye halefinden bıçakla hesap sormayı rakip partiler mi işaret etti zanlılara! Türk milliyetçilerinin ‘bölünmesi ve ayrıştırılması’ şeklindeki ifadesini de okurlarımız takdir edecektir.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.