1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Kombide yakıt tasarrufu önerileri
Kombide yakıt tasarrufu önerileri

Kombide yakıt tasarrufu önerileri

Kombide yakıt tasarrufu önerileri

A+A-

KTO Karatay Üniversitesi Enerji Yönetimi Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Didem Tunçez, “Kombi üzerindeki radyatör suyu sıcaklığını 5 derece düşürmek oda içinde yaklaşık 1 derecelik sıcaklık düşüşünü sağlar. Bu durum da yaklaşık yüzde 5-10 arasında yakıt tasarrufu sağlanmasında katkıda bulunur” dedi.

 

KTO Karatay Üniversitesi Enerji Yönetimi Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Didem Tunçez, enerjiyi etkin ve verimli kullanmak açısından dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Nüfusa bağlı olarak üretimin artması ile birlikte enerji ihtiyacının da gün geçtikçe arttığından bahseden Tunçez, “Tüketimin bu kadar hızlı olduğu günümüzde enerjinin tasarruflu kullanımı ile ilgili bireysel çabalar gösterilmesinin önemi açık. Mevsimsel şartlardan doğan ısınma ihtiyacı karşılanırken bireysel tasarruf hareketleri enerji kaynaklarının korunumuna ve ev ekonomisine katkı sağlar. Evlerimizde ve iş yerlerimizde oda sıcaklığı 23-24 dereceyi gösteriyor. Yani kombi 60 dereceye ayarlı ise ve evimizdeki termometre 24-25 dereceyi gösteriyorsa bu durum kombinin yüksek ayarda çalıştığı anlamına gelir. Kombi üzerinden sıcaklık 45-50 dereceye düşürülerek oda sıcaklığının 22 dereceye gelmesi sağlanmalı. Kombi üzerindeki radyatör suyu sıcaklığını 5 derece düşürmek oda içinde yaklaşık 1 derecelik sıcaklık düşüşünü sağlar. Bu durum da yaklaşık yüzde 5-10 arasında yakıt tasarrufu sağlanmasında katkıda bulunur” dedi.

Yalıtım uyarısı

Kombilerin ve kazanların periyodik bakımlarının yakıt tasarrufu sağladığına dikkati çeken Tunçez, “Radyatörlerin ekonomik çalışmasını sağlamak için termostatik radyatör vanaları taktırılması önemli. Oda sıcaklığını istenen seviyede tutmak için termostat, üzerindeki ölçek ile ayarlanabilir, böylece kombinin fazladan yakıt yanması önlenir. Konfor derecesinin üzerindeki her derece için yakıt tüketimi yüzde 7 artar. Bu yüzden evin gerekli konforu sağlayan sabit ısıda tutulması gerekir.  Kapı ve pencere kenarlarındaki boşluklara da dikkat edilmesi gerekir. Günümüzde ısı yalıtımı da tasarruf açısından son raddede önem kazanmış durumda. Yalıtımı yapılmış binalarda diğer binalara kıyasla yakıt tüketimi yüzde 30 ile yüzde 80 arasında azalır. Çift camlı ısı cam pencereler ısıyı içeride tuttuğundan tek camlı pencerelere göre daha verimlidir. Dış duvardaki pencere alanlarının büyük olması da ısı kaybını artırır. Duvar alanının en fazla yüzde 10-15’i kadar bir alan pencere için ayrılmalı” diye konuştu. (Konya’nın Sesi)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.