1. YAZARLAR

  2. İlyas Tuncer

  3. Komşunun Şımarık Çocuğu
İlyas Tuncer

İlyas Tuncer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Komşunun Şımarık Çocuğu

A+A-

Konya’nın en güzide mahallelerinden birinde oturduğunuzu ve sadece sokak boyunca sizin evden başka bir ev olmadığını, sokağın karşısındaki komşunuzun evi ve kapısı sokağı bile görmediğini düşünün. Karşı komşunuzun sokağa karşı birkaç çam ağacı olduğunu var olduğunu kabul edersek komşunuzun sizin sokakla pek bir ilişiği olduğu iddia etmesi mümkün gibi görünmüyor değil mi? Sokağın üstünde sizin çocuklarınız top oynaması, bazı bazı sokakta oturması ve sokakta evinize fayda sağlayacak herhangi bir şey yapmanızda bir mâni gözükmemekte değil mi?

***

Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de hak iddia etmesi de tam olarak bu şekilde değil mi? Hakkı olmayan birkaç kara parçasını zapt ederek kendi kıta sahanlığını genişletmek ve Türkiye’nin ağzının içine girebilmek için elinden geleni ardına koymadı. Geçmişte bir kaya parçası yüzünden kılıçların çekilmesine sebep olmadı mı? Bizden bir pare olan Kuzey Kıbrıs Türk’lerine zulüm ederek bizi askeri müdahaleye zorlamadı mı?

Avrupa’nın şımartılmış çocuğu Yunanistan boyuna posuna bakmadan ağabeylerinin gölgesinde büyük Türk milletine kafa tutmaya, onu ezmeye çalışmakta. Kendine uluslararası hukukta dayanak olarak her zaman adaları sunmakta, bunlar sayesinde hayalleri için bile yasak olan Anadolu coğrafyasının etrafında her gün fink atmakta.

***

Türkiye Cumhuriyeti’nin en tabii hakkı olan, sınırları içerisinde bir müzenin cami statüsüne getirme hakkını kullanmasından fazlasıyla hayıflanan şımarık çocuk; son günlerde yine Türkiye’nin doğal bir hakkı olan kendi kıta sahanlığı içerisinde yeraltı kaynaklarını arama çalışmalarından sinir küpüne döndü. Bu öfkesi kendini kör etmiş olacak ki bizi engellemek için her yolu deniyor, hadsizce bizleri tehdit ediyor.

Ey Avrupa, çocuğunuza sahip çıkın, bu güne kadar bahçemizin etrafında oynamasına ses çıkarmamış dahi olsak bizim sokağımızda bizim semtimizde bize ahkam kesmeye muktedir değildir. Bir oldu komşu çocuğudur dedik sustuk, iki oldu yüz yüze bakıyoruz dedik ses çıkarmadık bu yeniden tekrarlanacak olursa eğer artık hatır gönül sayacak değiliz bilesiniz...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.