1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Komut Yöntemi Eğitimi
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Komut Yöntemi Eğitimi

A+A-

Altyapı sporcularını yetiştirmede önemli unsurlardan biride altyapı eğitimi gören sporcunun algılaması ve bu algıya dayanarak antrenörü tarafından verilen komutlara tepki vermesi önemlidir.

Futbolda neden tepki.!

Futbolun saha içerisinde beden dili ve iletişim ile komut vererek oynadığını düşünürsek yapılan çalışma şekline ve dizaynına göre komutlar verilir. Altyapılardaki çocuklara bunu aşılarsak çocuklar bunu öğrenir ve üst yapılarda çözümleyici ve kendilerine kolaylıklar sağlar.

Futbolda tepkinin farkı.!

Sporcu adayı eğiticisi ile komutlar halinde hareket ederse, geri bildirimi olumlu verirse sporcu-antrenör arasındaki komut sinyali, uyarıcı sinyali eğitimi tamamlayıcı olur.

Futbolda tepkili-tepkisiz komut farkı.!

Antrenmanlarda yapılan hareketler ve bu hareketlerin içerik olarak antrenör tarafından sporcuya verilen komutla başlar. Durdur göster, anlat, uygula ve iste antrenör bu davranışıyla komut-sinyal olgusunu oluşturur buda sporcuya olumlu pozitif etki katar. Amaç zaten belli, uyanan uyarıcı ilişkisini sağlamaktır. Eğerki sporcuda bu tepkiye olumlu cevap verirse yapılacak/ yapılan antrenmanın içeriğini kavrar, öğrenir. Yapılan hareketlerin tekrar edilmesi, performans artmasına doğruyu yapmasına, eğitimsel olarak ta başarıya giden yolda kolaylık haline getirir. Komut- Algı yöntemi antrenman çalışmasına göre devamlılık saylayan bir konu. topla yapılan teknik eğitimle ve topla oynanan oyunsal oyunlarla daha uyarıcı özellik sağlar. Bu ve buna benzer çalışmalar doğru yapıldığı sürece sporcuların öğrenmesine kolaylık sağlar. Top kontrolü, pas çalışması ve vuruşlarda bu yöntemde daha verimli konu alanına etkendir. Altyapılarda gerekli olan ve etkili olan bir öğretim konusu olarakta tercih edilmelidir. Antrenör sporcuya oyunsal uygulama olarak uygularsa ve ısrarla tekrar sağlanırsa, sistemsel olarakta yaparsa antrenmanın kuralı ve amacı olan oyunlarla daha verimli hale gelir. Sporcuya komut ve algılama iyi analiz ettirilip geri bildirimde istenilen sonuca ulaşabiliriz.

Saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.