1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Kontenjana Takılan Sporcular
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Kontenjana Takılan Sporcular

A+A-

Uzun zamandır Türk futbolunun nereye gittiğini tartışır olduk. Ne kadar konuşulursa konuşulsun, ne yaparsan, ne yazılırsa yazılsın değişen hiçbir şey olmuyor. Zaman sürekli geçiyor. Avrupa futbolu altyapının sağlam olması ile bir yerlere geliyor, ama Türk futbolu yerinde saymakla kalmıyor bırakın geriliyor.

Şu aralar gündemden düşmeyen ve her sezon başlarında tartışılan ama hiçbir şekilde sonuca bağlanamayan belli bir yaştan sonra yaşı büyük oyuncu oynatma (kontenjan) sayısı (5) beş olarak belirlenmesi konuşuluyor. Burada konuşulması gereken geliri futbol oynayarak kazanan sporcuların yaş statüsü yüzünden takım bulamadıkları gözlenmektedir ve bu sporcuların durumları ne olacak yada nasıl olacak düşünülmesi gerekir.! Düşünün futbolun en verimli çağındasınız hedefleriniz var tam zirveye gidiyorsunuz ama yaş kontenjanı sebebi önünüze geliyor ve tüm planlarınız bozuluyor. Geçimini buralardan sağlayan sporcular mağdur durumda kalıyor neden! Düşünülen ise Türk futbolunu gençleştirme. Maalesef ki hesapsız yapılan işlerde sonuçlar iyi olmuyor buda futbolumuza zarar veriyor, doğruyu yapalım derken yanılıyoruz. Kontenjana takılan bu sporcular eğer kulüplerinde yaşı büyük oyuncu sebebi ile boşta kalıp takım bulamazlarsa ne olacaklar? Kendilerini profesyonel lige atmadıkları sürece Futbolu en verimli çağlarında bırakıp meslekleri de yok ise zor durumda kalıyorlar. Yetkililerin öncelikle bu kararı almaları için tabanını iyi hazırlamaları lazım. Hem milli takımlar bazında hem de kulüpler bazında kendi yaş guruplarında sürekli seçmeler yapıp yetiştirilmesi gerekir ve bu hem futbol oynayan sporcular için belirgin bir örnek olup kendilerini bu doğrultuda hazırlar aynı zamanda hedeflerine daha iyi motive olmuş bir şekilde çıkarlar. Sporcular da bu durumu bildikleri içinde mağdur durumda kalmazlar tedbirli gitmiş olurlar.  Ama dediğim gibi alt tabanını iyi hazırlamak gerekir eğer yapılmazsa Türk futbolunun şuan ne durumda olduğunu hepimiz zaten biliyoruz. Federasyon yetkililerinin almış olduğu yaş kontenjanı olayını tekrar değerlendirmesi futbol adına iyi olur diye düşünenlerdenim. Çünkü hazır olan bir taban yok ve buda Türk futbolun gelişimine zarar veriyor, futbolcu çıkartamıyoruz erken yaşta futbolcu değerlerini kaybediyoruz. Avrupa kulüpleri ile kendimizi kıyaslama yaptığımız zaman arada çok fark görüyoruz. Ülkemizde kontenjan dediğimiz olayı doğru etkin olarak uygularsak sonuç alabiliriz, hem futbol değerleri kaybetmemiş oluruz hem de futbol gelişimi olarak da sonuç alabilir ve yavaş yavaş uygulamaya sokabiliriz. Kontenjana takılan futbolcular kendilerine de planlama yaparlar. Örnek vermek gerekirse esame listesinde yaşı büyük futbolcu sayısı belirlenip oyuna giren çıkan oyuncular kendi içlerinde değişim yaparlar yada oyunun belli bir zamanlarında oyuna dahil olurlar buda kontenjana takılan sporcuları mağdur etmez ve gelecek yıllarda kendilerini ayarlama şanslarını sağlarlar. Sonuçta yaşı büyükte olsa buradan bu insanlar para kazanıyorlar.

Eğer ki planlamayı doğru yapmazsak Türk futboluna futbolcu yetiştiremediğimiz gibi bulmakta zor olacak buda ülke gelişimi için ve Türk futbolu için zarar verir. Saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.