1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konuk: Neden tarıma ilgisiz kalıyoruz?
Konuk: Neden tarıma ilgisiz kalıyoruz?

Konuk: Neden tarıma ilgisiz kalıyoruz?

24 üniversiteden 184 bilim adamının katıldığı "3. Ulusal Ereğli Tebliğ Günleri''ne konuşmacı olarak katılan Pankobirlik Genel Başkanı, AB Holding ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, "Biz dünyanın 13. büyük tarım alanına sahip olan bir ülke

A+A-

Selçuk Üniversitesi Ereğli Kemal Akman Meslek Yüksek Okulu ile Ereğli Yükseköğretim Geliştirme Derneğince düzenlenen ''3. Ulusal Ereğli Tebliğ Günleri'' sempozyumu başladı.

Rektör Vekili Prof. Dr. Şefik Bilir, programda yaptığı konuşmada, ilk düzenlendiğinde yerel nitelikte olan sempozyumun, artık ulusal bir nitelik kazandığını söyledi.

Selçuk Üniversitesinin, öğrenci sayısının 75 bine ulaştığını belirten Bilir, ''Öğrenci artışını durdurduk, ancak üniversitemiz bilimsel olarak sürekli büyüyor. Bu da Selçuk Üniversitesinin bölünmesi gerektiği sonucunu getiriyor. Selçuk Üniversitesinin yeniden yapılandırılması çalışmaları kapsamında Konya'ya üçüncü bir devlet üniversitesi gelebilir'' dedi.

Ereğli'ye bir fakültenin daha açılacağı müjdesini veren Bilir, Ereğli'ye kurulması planlanan Doğa Bilimleri Fakültesinin, YÖK tarafından Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi olarak değiştirildiğini ve Bakanlar Kurulu onayına sunulduğunu açıkladı.
    
PANKOBİRLİK GENEL BAŞKANI RECEP KONUK
    
Programa konuşmacı olarak katılan Pankobirlik ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk ise Konya Şeker olarak bölgede tarım alanında önemli çalışmalara ve ilklere imza attıklarını belirtti.

Türkiye'de tarımın geliştirilemediğini ve gençlerin de bu yüzden tarıma ilgi duymadığını ileri süren Konuk, ''Türkiye'de tarım sektörünün yoğun olduğu kırsal kesimde yaşayan insanlarımız yoksulluk sınırının altında bir gelirle geçiniyorlar. Bu nedenle de insanlarımız köylerden kaçıyorlar. Gençlerimiz de bu sebepten dolayı tarıma ilgisiz kalıyor'' dedi.

Tüm dünyanın, gelecekte en çok enerji ve gıda sıkıntısı çekeceğini dile getiren Konuk, şunları kaydetti:

''Gıda üretimi de ancak tarımla olur. Gıda ve Enerji sıkıntısından dolayı birçok devletin rejimi değişiyor. Birçok devletin sınırları değişiyorken, biz dünyanın 13. büyük tarım alanına sahip olan bir ülke olarak neden tarıma ilgisiz kalıyoruz? Türkiye, dünyanın birçok ülkesine göre çok daha değerli ve büyük bir tarımsal üretim potansiyeline sahip. Bunu değerlendirmek gerekiyor. Dünyanın ileri ki yıllarda sıkıntı çekeceği gıdanın alt yapısı olan tarımı yapmak zorundayız. Siz üretmiyorsanız, gıda güvenliğinizin teminatı olan tarımı ayakta tutamıyorsanız, yarınlarda gıda ile sıkıntınız var demektir.''  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.