1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Konuşma Medeniyeti
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Konuşma Medeniyeti

A+A-

Konuşmak ne büyük bir nimet! İnsan ile hayvan arasındaki en önemli farklardan birisi ama atlamayalım hayvanlar da konuşuyor bu arada... Ne fark var, insanı eşref-i mahlukat yapan özelliklerden birisi olan konuşma ile hayvanların kendi arasındaki konuşmada?

*

Hiç düşündünüz mü “demek” ile “söylemek” arasında fark var mıdır? Varsa nedir? Örneğin;

“Bazı kişiler saatlerce konuşurlar ama hiçbir şey söylemezler”

bir de şöyle deneyelim;

“Bazı kişiler saatlerce konuşurlar ama hiçbir şey demezler”.

Nasıl? Fark var mı sizce de?

*

Konuşurken birbirine karıştırdığımız birçok sözcük gibi bunlar da karışıp gidiyor ve farkı fark etmeyen zihinlerde konuşma sayesinde kurululan iletişim iletişim olmaktan çıkıp tam bir karmaşaya dönüyor.

*

Sözlükte “demek” sözcüğünün karşılığı “söylemek” olarak geçiyor. “Söylemek” sözcüğünün karşılığı ise “düşüncesini veya bilgisini sözle anlatmak:” olarak geçiyor. Tabi her iki sözcük için diğer anlamlar da var sözlükte, ben konumuz ile ilgili olanları aldım sadece, konu çerçevesinden taşıp anlam karmaşalarına girmeyelim diye.

*

Anlamadığı şeyleri anlamak için anlayışını geliştirmek yerine anlamadığı şeyleri inkar eden ve kavga çıkaranlara veya anlamak için kafa yormak yerine komplo teorilerine ve çarpıtmalara kanmayı tercih edenlere ya da insan gibi konuşarak hakkı ortaya çıkarmak yerine kavga çıkararak güçlü görünmeyi tercih edenlere, işin aslını esasını anlamak yerine işin görünen şekline aldananlara nasıl anlatabiliriz bu kadar basit bir farkı?

*

Ya şuna ne dersiniz, bir hikaye ile dini anladığını, bir anı ile tarihi öğrendiğini sananlara, bir harf ile haini kahraman kahramanı hain yapana kananlara nasıl anlatabiliriz bu kadar basit bir farkı?

*

Sözcükler size basit gelebilir ve de küçüktürler ama büyük anlam taşırlar ve medeniyeti şekiller değil o anlamlar taşırlar…

*

Evet, soru burada ikiye ayrılıyor;

Anlatabilir miyiz? Nasıl anlatabiliriz “demek” ile mi yoksa “söylemek” ile mi gerekir? Ne dersiniz? Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.