1. YAZARLAR

  2. Kübra Erben

  3. Konya Atatürk Evi ve Müzesi
Kübra Erben

Kübra Erben

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Atatürk Evi ve Müzesi

A+A-

Konya Atatürk Evi ve Müzesi, İstasyon Caddesi üzerindeki eski vali Konağı’nda 1964 yılında düzenlenerek ziyarete açılmıştır.

Atatürk, Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Anadolu'ya geçtikten ve Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisini açtıktan sonra 3 Ağustos 1920 tarihinde Konya'ya gelerek bir gece kalmış, Konyalılarla görüşmeler yapmıştır.

Bu tarihten ölümüne kadar Konya'ya 12 kez gelen Atatürk çoğu gelişlerinde, Atatürk Evi olarak bilinen Konyalıların kendisine hediye ettiği 2 katlı köşkte kalmıştır.

***

Köşk, 1912 yılında yaptırılmış, 1916 yılından sonra Vali Konağı olarak kullanılmıştır. 20 Mart 1923 günü Atatürk eşi Latife Hanımla birlikte Konya'ya geldiği zaman bu köşkte, 4 gün 3 Ocak 1925’te de 11 gün konuk olmuşlardır.

1927 yılında Konya Belediyesi, aldığı bir kararla Köşkü Atatürk'e armağan etmiş, Atatürk bundan sonraki Konya'ya gelişlerinde bu köşkte oturmuşlardır.

Atatürk'ün ölümünden sonra tekrar vali konağı olarak kullanılan köşk, 1963 yılında Konya Valiliği’nden Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğüne devredilmiş, bir yıl sonra da (Atatürk Evi ve Müzesi) adıyla ziyarete açılmıştır.

***

Atatürk Evi ve Müzesi'nin alt ve üst salonlarında, Atatürk'ün Konya'ya gelişleri ve yatına ait fotoğraflar, Atatürk'ün kullandığı eşyalar, elbise, pardesü, pabuç gibi giyimleri, sofra takımları, salonları, dinlendiği şezlong oyun masaları sergilenmektedir.

Müzede ayrıca Atatürk pulları koleksiyonu da bir vitrinde yer almaktadır. Atatürk'ün sözlerinden bazıları panolara yazılarak duvarlara asılmıştır.

Konya Atatürk Evi, Atatürk'ün bu evde kaldığı günlerde kullanıldığı gibi, Atatürk 'ün yatak odası, çalışma odası, Yaverler Odası, yemek salonu olarak da belirlenmiştir.

Atatürk Evi ve Müzesi Konya’da büyük ilgi görmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.