1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konya çiftçisinin yeni gelir kapısı!
Konya çiftçisinin yeni gelir kapısı!

Konya çiftçisinin yeni gelir kapısı!

Tarımsal AR-GE çalışmalarına büyük önem veren Konya Şeker, 6 yıl önce başlattığı kanola üretimi deneme çalışmalarını başarıyla sonuçlandırdı.

A+A-

 

Konya Şeker’in kanola denemelerinde elde ettiği başarı arpa, buğday ve şeker pancarı gibi geleneksel ürünlerin dışında da Konya Ovası’nın yeni bir münavebe ürün kazanmasına vesile oldu. 

Konya Şeker, bir yandan ülkemizin yağ ihtiyacının karşılanması, diğer taraftan da üreticilerin alternatif ve ticari değeri yüksek tarım ürünleri üreterek daha fazla gelir elde etmelerini sağlamak amacıyla yağlık bitki üretimi için bundan 6 yıl önce deneme üretimlerine başladı. Bu amaçla dünyanın değişik ülkelerinden getirilen 86 değişik türdeki kanola tohumu denemeye alındı. 4 yıl boyunca deneme tarlalarında sürdürülen çalışmalar sonucunda, Konya Ovası’nın toprak yapısı ve iklimine uygun, soğuğa dayanıklı, verimli ve yüksek yağ oranına sahip 3 çeşit kanola üretiminin Konya şartlarında gerçekleştirilebileceği tespit edildi. Bunun üzerine, ürünün deneme tarlaları dışında çiftçilere de ürettirilerek, arazideki uygulama başarısını da değerlendirmek isteyen Konya Şeker, 2 yıl önce üreticilere ait tarlalarda da sözleşmeli kanola üretimi yaptırmaya başladı ve birim alandan da istenilen verim alındı.
 
Tarımsal AR-GE çalışmaları ve kanola üretimiyle ilgili açıklamada bulunan Pankobirlik ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, kanola gibi yağlık bitkilerin özellikle Orta Anadolu’nun üretim desenine kazandırılmasının hem bölge çiftçisi hem de ülke ekonomisi açısından bir kazanç olduğunu belirterek, kanola üretiminin iki yıl öncesine kadar laboratuvar ve deneme ortamlarında yapıldığını söyledi. Konuk "emek verdik, zaman ayırdık, sonuç aldık ve artık kanoladan üreticinin gelir elde edebileceği bir aşamaya geldik. Gelinen bu nokta hepimizi mutlu etmiştir. Geçen yıl Cihanbeyli, Çumra, Beyşehir ve Konya merkezde gerçekleştirdiğimiz kanola ekimi ve hasadı sonucunda birim alandan istediğimiz verimi almada olumlu gelişmeler yaşandı. Şu anda AB ülkeleriyle dekara alınan verim konusunda başabaş gidiyoruz ve pekçok Avrupa ülkesinden de iyiyiz" dedi.
 
Kanola ve benzeri alternatif tarım ürünlerinin ülkemizde yeterince üretilemediğine dikkat çeken ve ülkemizin ihtiyacı bulunan yağın önemli bir kısmının ithal suretiyle temin edildiğini söyleyen Konuk, diğer yeni ürün çalışmaları ile birlikte yağlık bitkilerle ilgili denemelerinde Konya Şeker bünyesinde bulunan Tarımsal AR-GE Müdürlüğü tarafından yütüldüğünü söyledi. Konuk, üretim desenine yeni bir ürün kazandırmanın zaman ve sabır gerektirdiğini söylediği açıklamasında kanola için de uzun bir zaman diliminde hassas deneme çalışmaları yaptıklarını ve bu çalışmalar sonunda özellikle Konya Ovası’nın toprak yapısı ve iklimine uygun çeşitlerin yetiştirildiğini ve başarılı sonuçların alındığını vurguladı. Konuk, ayrıca tarıma elverişli veya kullanılmayan tarım arazilerinin tamamında kanola üretiminin yapılması halinde ise ülkemizin bitkisel yağ konusunda hiçbir sıkıntı çekmeyeceğini ve bugün tükettiğimiz motorinin büyük bir bölümünü de tarımsal yoldan elde edebileceğimizi kaydederek, kanola üretiminin üreticilerin yeni gelir kapısı olacağını belirtti.
 
Bu arada, 2 yıl  önce sözleşmeli kanola üretimine başlanmasıyla birlikte dekar başına alınan verimin istenilen düzeyin üstünde gerçekleşmesi sonucu, Konya Şeker sözleşmeli kanola ekim alanlarını genişletilerek bu yıl 3 ilçe ve 22 köyde 2000 dekar arazide sözleşmeli kanola ekimi yaptırdı.  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.