1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konya Çimento’dan çevreci üretim
Konya Çimento’dan çevreci üretim

Konya Çimento’dan çevreci üretim

Konya Çimento’dan çevreci üretim

A+A-

Konya Çimento Çevre Müdürü Emre Ergüçlü, son 3 yılda kullanılan 250 bin ton atıkla 120 bin ton kömür tasarrufu sağlandığını belirtti. Ergüçlü, fabrika bünyesinde 63 baca bulunduğunu söyleyerek bacalarda torbalı filtre kullanıldığını vurguladı.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

Konya Çimento Sanayi yöneticileri, çevre yönetim faaliyetlerini ve koronavirüs pandemisi sürecinde alınan önlemleri anlatmak üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi. Fabrika binasında gerçekleştirilen basın toplantısı öncesi gazetecilere iş sahası gezdirilerek Fabrika Müdürü Ayhan İnkaya, Çevre Müdürü Emre Ergüçlü, Fabrika Koordinatörü Suat Boztaş ve Konya Hazır Beton Genel Müdürü Ali Umur tarafından çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

Toplantıda bir sunum gerçekleştiren Konya Çimento Çevre Müdürü Emre Ergüçlü, fabrikalarının 1954 yılında kurulduğundan bahsetti. Yıllık kapasitelerinin yaklaşık 2 milyon 100 bin ton olduğunu ifade eden Ergüçlü, kapalı toplam alanlarının 47 bin metrekare, toplam alanlarının ise 7 milyon 160 bin metrekare olduğunu vurguladı. Konya Çimento olarak çevre mevzuatına büyük önem verdiklerini söyleyen Ergüçlü, “Çevre mevzuatının önemli parçasından birisi çevre izin lisans yönetmenliği. Fabrikayı işletebilmek için bu lisansı almak zorundasınız. Bu belge 5 yılda bir yenilenir. Bu belgenin içinde çeşitli çalışma koşullarına ait kısıtlar var. Bunlara da uymak zorundasınız. Biz ayrıca isteğe bağlı olarak bakanlığa başvurduk ve çevre danışmanlık yeterlik belgesi aldık. Alternatif yakıtları ve alternatif hammaddeleri biz kullanıyoruz. Burada amaç kömürü dışardan almak yerine kendi kaynaklarımızla ısıl güce olan ihtiyacımızı sağlayabiliyoruz. Bu fabrikanın hem kömüre olan ihtiyacını azaltıyor hem de bu fabrikaların atıklarını herhangi bir yere dökülmeden bu fabrikaya almayı sağlıyorsunuz. Son 3 yılda kullandığımız 250 bin ton atıkla 120 bin kömürü tasarruf ettik” dedi.

Torbalı filtre sistemi

Konuşmasında hava kalitesi yönetiminden de bahseden Ergüçlü, “Biz özellikle bu tür sistemlerde torbalı filtre kullanmayı tercih ettik. 63 tane büyüklü küçüklü bacamız var. Bunlardan 2 tanesi ana fırın bacaları. Diğerleri tozsuzlaştırma bacaları. Torbalı filtrelerin toz tutma kapasitesi yüzde 99.9 ile yüzde 99.6 arasında değişir. Torba eskise dahi yüzde 99.6’nın altına düşmez. Ayrıca bacalarda toz cihazlarımız var. Bacadan attığınız emisyonları sürekli olarak ölçüyor. Toz limitimiz 30 miligram. Biz şu an en fazla atacağımız toz 2 miligram civarında. Azot oksitlerde 800 miligram değer söz konusu. Bizim attığımız yaklaşık 400 miligram civarında. Hiçbir zaman emisyon değerleri yarı mertebesine ulaşmıyoruz. Bizim diğer önemli faaliyetimiz doğaya yeniden kazandırma. Ekonomik rezervi biten bir alanımızda doğaya yeniden kazandırma planımızı uyguladık. Burayı yeşillendirerek ve etrafında çeşitli yollar oluşturarak bir rehabilitasyon projesi gerçekleştirdik. 2004 yılında başladı, 2010 yılında sona erdi. 110 bin metrekare alanda bugüne kadar 150 binden fazla ağaç ektik” diye konuştu.

konya-cimento’dan-cevreci-uretim-(2).jpg

Üst düzey tedbirler

Koronavirüs pandemisinin üretimi olumsuz yönde etkilediğinden bahseden Ergüçlü, “Şubat ayının sonunda virüse karşı faaliyetlerimize başladık. Birincisi fabrika bünyesindeki ofisler, dinlenme vardiya odaları, giriş kantar bölümleri periyodik olarak dezenfekte edilmeye başlandı. Çalışanların olduğu her yere dezenfektan koyduk. Girişte ateş ölçümüne çok önem veriyoruz. Çoklu girişlerde termal kamera sistemlerimizi kullandık. Kişisel koruyucu ekipman temininde sıkıntı yaşanırken biz önceden davranarak maske temininde önemli bir yol aldık. Hiçbir şekilde personelimizi maskesiz bırakmadık. Kronik rahatsızlığı olan arkadaşlarımızı evden çalıştırdık. Maske atıkları risk oluşturmaması için özel toplama alanları oluşturduk. Yemekhaneyi kapattık ve kumanya sistemine geçtik. 6 aylık süreçte sadece bir vakamız var. O da kendi ailesi kaynaklı bir temas söz konusu. Hastanede yattı, hiçbir semptom göstermedi. Bir personelimiz de belirti gösterdiğini beyan ederek işyeri hekimimize başvurdu. Hemen tedbir alındı. Kendisinin kovid rahatsızlığı olmadığı tespit edildi. Şubat ayından beri hiç de kolay olmayan bir süreç oldu. Bu süreci dikkatle yürütmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.