1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Konya Evladına Sahip Çıkıyor mu?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Evladına Sahip Çıkıyor mu?

A+A-

Gurur duyuyorum Dışişleri Bakanı olduğundan beri hemşerimiz ile. Başbakanlık makamı ile bu gururum taçlandı hepimiz gibi. Konya evladı ile gurur duyarken, evladına sahip çıkarken, evladımız gururumuza vesile olan makamını yani Başbakanlık makamını kaldırmak için bir siyaset yürütüyor, kafalar karışıyor. Eğer başarılı olursa Başbakanlık makamı feshedilecek. Konya neyi desteklemiş olacak?

*

Yeni kuracakları başkanlık sistemini kendisi bizzat kaleme aldığını söylüyor. Türkiye’ye has bir şekil olacakmış. Ben de acizane 1994-96 yılları arasında Türkiye için Başkanlık sistemi daha iyi olur yönünde çalışmalar yürüten bir siyasi oluşumda görev almıştım. Dün Sayın Cumhurbaşkanımız bu çalışmaların gazetelerdeki yansımalarını gösteriyordu bir TV kanalında. Ancak devamını göstermedi, çünkü başkanlık kendi başına bir başkanın olması değil, milleti temsil edecek milletvekillerinin de nasıl seçileceğinin yeniden tasarlanmasını gerektiren kapsamlı bir çalışma gerektiriyor, ayrıca Türkiye’nin bölünmesine kapı açması riski var…

*

Birilerinin acelesi ne o zaman? Bir dönem daha sabredip, sistemi adamakıllı tanımlamak ve kurmak varken, palas pandıras başkanlık sistemi gibi hayati bir konuyu emrivaki şeklinde hayatımıza sokma çabası neden?

*

Mevcut milletvekili seçim sistemi ile başkanlık hiç de beklendiği gibi bir başarı getirmeyecek endişesi kaplıyor düşünen insanları. Ama düşünme gereği duymadan kerameti kendinden menkul bazı makamlardan aslını, özünü bilmedikleri başkanlık sistemini istemeleri ve desteklemeleri buyrulan insanların endişe etmesine gerek yok. Çünkü birileri onlar için zaten düşünmüş, bu yeterli onlar için! Peki vatan için yeterli mi bu?

*

İnsanımız makama, rütbeye, profesöre, paşaya değer verir, saygı duyar ama ilkokul mezunu işadamlarımızın da binlerce, milyonlarca insana rızık kapısı olduğunu da bilir, takdir eder. Çünkü saftır, temiz kalplidir, sağduyuludur, vicdan sahibidir, karşısındakini de kendisi gibi zanneder, kolayca kanar.

*

İnsanımız, bu saflığı ile siyasi oyunlara alet edilirse hem profesörü hem de ilkokul mezununu aynı anda yuhalar. Ancak güvenimiz ve ümidimiz sağduyu sahibi insanlarımızdadır ki, onlar, bir zamanlar ABD’de profesörmüş, hem de ekonomi profesörüymüş diye başbakan yapılan hanımefendinin ülkeyi tarihimizin en büyük krizine soktuğunu unutmazlar. Kerametin profesörlükte, paşalıkta olmadığını bilirler… Paşam derler, % 92 ile seçerler ama cenazesine gitmezler, giderlerse de haklarını helal etmezler.

*

 

Türkiye üzerinde yürütülen oyun çok büyük ama 4-5 yılda bir kullanabildiğin senin oyun daha da büyük. Vatanı vatan yapan şehitlerimizin hatırına Allah’ın selamı üzerimize olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.