1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Konya Gelişiyor Geç de Olsa…
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Gelişiyor Geç de Olsa…

A+A-

Konya’da kayda değer gelişmeler yaşanıyor ve bazı gelişmeler göze çarpıyor her ne kadar geç kalınmış olsa da. Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdüssettar Yarar, düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında başta Mevlana’yı anma törenleri olmak üzere faaliyetler hakkında bilgi verirken eksiklerin giderilmeye başlandığını ve atılan adımların sonuçlarını açıkladı.

Özellikle Şeb-i Arus törenleri dolayısı ile Konya’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin sayısındaki artışın yanı sıra günübirlik turizmden konaklamalı turizme doğru gözlenen artışın sevindirici olduğu gerçeğini göz ardı etmemek lazım. Konya’nın çok ihtiyacı olan tanıtım filminden tutun da markalaşmaya kadar çok önemli konular gündeme geldi.

Konuyla ilgili gelişmeleri rakamlarla ifade eden İl Müdürü Abdüssettar Yarar, çok önemli konularda ilçelerde açılacak kütüphanelerden Mevlana Müzesi’nde yapılacak değişiklik ve yeniliklere kadar önemli ipuçları verirken bu konulardaki detayların Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un önümüzdeki günlerde yapacağı Konya gezisi sırasında bizzat yapılacağını bildirdi.

***

“Hazret-i Mevlana’yı Vuslat Yıldönümü’nde Anma törenleri - Şeb-i Arus” marka ve logosu ile tescillenirken, Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali de Mevlevi Selamı Motifli logo ile tescillenerek markalaştı diyen İl Müdürü Yarar, “Ateş Baz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Etkinlikleri” adı ve yeni tasarım logosu ile tescillendiğini de kaydetti. İşte bütün bu gelişmeler Konya’da artık bazı şeylerin değişmeye başladığının birer göstergesi idi.

Abdüsettar Yarar’ın açıklamaları arasında bence en önemli konulardan biri de Konya’nın tanıtım filminin hem kısa hem de uzun metrajlı hazırlanması ve dahası da Konya’nın turizm teşvik kapsamına alınmasıydı. Çünkü bacasız fabrika olarak adlandırılan turizm konusunda geç kalınan bu uygulama Konya’mıza hem kültürel hem de ekonomik açıdan çok önemli katkılar sağlayacaktır. Kültür ve turizmdeki bu güzel gelişmeleri yenilerinin izlemesi ve diğer kurumlarımızın da böyle güzelliklerle buluşması ve buluşturması temennisiyle...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.