1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi

A+A-

Yıllardır övünürüz gurur kaynağı olarak anlatır ve ülkeyi Konyamızın beslediğini tarımda en başta gelen il olduğumuzu dile getirir tarım denince Konya, Konya denince de tarımın akla geldiğini vurgularız.

Elbette bunlar hayal ürünü değil gerçekler ama Konya; esas bundan sonra tarım kenti olacak. Neden diye sormayın açıklayayım. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi kuruluşunu tamamladı ve ilk kez bu dönemde öğrenci aldı. Türkiye’de bir ilk olan ve bunu da Konya’ya kazandıranlara ancak teşekkür eder emeği geçenleri kutlarız.

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi “Bilimsel Araştırma, Teknoloji, Eğitim ve Kültür Vakfı” tarafından kurularak hayata geçirilmiş ve alanında ilk olurken eğitim ve öğretim sistemi ile de ilklere imza atacak bir eğitim kurumu olarak göze çarpıyor.

Bilgiyi ürüne dönüştüren üniversite

Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi, disiplinler arası bir yaklaşım ile tarım sektöründeki sorunların çözümüne yönelik uluslararası düzeyde eğitim ve araştırma programlarıyla Türkiye’de ilk olma özelliği taşımaktadır.

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mimarlık Fakültesi bünyesindeki eğitim programları, farklı disiplinlerle araştırmacı ruha sahip girişimci bireyler yetiştirilmesi hedefiyle tasarlanmıştır.

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi’nin varlık gerekçesi; yaslandığı değerler ve ilkeler bağlamında, ‘küresel dönüşümün’ yerel ve entelektüel paydaşı olmaktır.

Enstitüler: Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsüsü.

Daha kuruluşunda böyle önemli, bölümlerle eğitim ve öğretime başlayan dahası ülke ekonomisinin lokomotifi olan ve gelecekte de dünyanın vazgeçemeyeceği tek üretim olan gıda konusunda bilimsel bir kuruluş olarak üst düzey eğitim vermek herhalde en önemli üretim demektir.

Soğuktan korunursunuz, sıcaktan korunursunuz, yollara bir şekilde gidersiniz ya da  bulunduğunuz  yerde yaşamınızı bir şekilde sürdürürsünüz ama gıda olmadan yani yemeden içmeden yaşama şansınız olmadığına göre daha önemli bir alan düşünebilir misiniz? İşte böyle bir konuda Türkiye’nin ilk ve tek eğitim kuruluşunun Konya gibi tarımın başkentinde olması ne kadar doğal ise böyle bir kurumu kazandıranları alkışlamak da o kadar doğaldır.

Emeği geçenlere teşekkür ediyor bunu başaranların daha büyük hizmetleri de başaracağını umut ediyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.