1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Konya İhracatında Sevindiren Gelişmeler
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya İhracatında Sevindiren Gelişmeler

A+A-

İlimiz her geçen gün gerek üretimde gerekse ihracatta önemli gelişmeleri yakalıyor.

2016 yılının 9 ayındaki ihracat artışı küçümsenecek bir durumda değil.

Konya sanayisi geldiği noktada 188 ülkeye, 981 milyon 980 bin dolarlık bir ihracat gerçekleştirdi.

İhracatı artıran sektörlere bakarsak; makine ve aksamları, otomotiv yan sanayi, hububat, bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri, savunma sanayidir. Ülkemizin savunma sanayi ihracatında da ilk 5’te yer alan şehrimiz, bu sektörde de ilk 9 ayda ihracatını yüzde 51,4 artırmıştır. Şehrimiz ihracatını yükseltmesiyle Türkiye genelinde en fazla ihracat yapan şehirleri arasında 13. sırada yerini alıyor.

Ülkemizin toplam ihracatında aldığı pay ise yüzde 1’lerin üzerindedir. İhracatımızı artırdığımız ülkeler ise; Irak, Almanya, Cezayir, İran, Suudi Arabistan, Birleşik Devletler, İtalya, Mısır, Polonya ve Birleşik Krallık’tan oluşuyor.

Ülkemizin içinde bulunduğu süreci değerlendirdiğimizde ihracattaki bu yükseliş ve başarı sevindirici bir gelişmedir. Bundan sonraki dönemde de Konya sanayisi sanırım ihracat konusuna daha fazla eğilerek hem ihracat yaptığı ülke sayısını, hem de ihracat cirosunu daha yükseklere taşıyacak gibi gözüküyor. Zaten bu potansiyel vardır. Bundan sonra da var olan üretim ve ihracat potansiyelini daha yükseklere taşımak içinde sanırım hiçbir engelde yoktur.

Yeter ki, sanayicimizin ve ihracatçımızın önündeki engeller kaldırılsın. Sorunları çözüme kavuşturulsun ve destekler devam etsin. 1 milyar dolar değil, daha fazla ihracat gerçekleştirilir. 

*** 

Konya’nın ihracatının yükselişini değerlendiren Konya Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, “Eylül ayı ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2.98 ile Türkiye ortalamasının üzerinde arttı. Konya yılın ilk 9 ayında 188 ülkeye, 981 milyon 980 bin dolarlık ihracat yaptı. En fazla ihracat yapan şehirleri arasında yer almayı başaran Konya, Türkiye ihracat sıralamasında 13. sırada yer aldı.

Geçen yıl ilimizin ihracat lideri olan makine ve aksamları sektörü bu yılda ilk 9 ayda aynı liderliğini sürdürdü. İhracatta ikinci sırada otomotiv endüstrimiz, üçüncü sırada ise hububat, bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri sektörlerimiz yer almaktadır. Bu üç sektör Ocak-Eylül dönemindeki toplam ihracatımızın yüzde 70’ini gerçekleştirmiştir” diyor.

Memiş Kütükcü, Konya’nın artık ihracatçı iller arasında yerini daha da güçlendirdiğine, bunun yanında Konya sanayisinin giderek dünya genelinde adından söz ettirmeye başladığına dikkat çekiyor. 

***

Umarım bundan sonraki süreçte de Konya yakaladığı bu başarıyı katlayarak devam ettirir.

İlimizdeki sevindirici gelişmeler bununla da kalmayıp devam ediyor.

Konya Ticaret Odasının Konya İli Ekonomik Göstergeleriyle ilgili açıklamasında,

Konya, 1 yılda Türkiye’de istihdam artışına en çok katkı sağlayan 12’nci il oldu.

SGK verilerine göre Haziran 2016’da sigortalı ücretli (4/a) çalışanların sayısı Türkiye genelinde 14 milyon 275 bin, Konya’da ise 310 bin olmuştur. Haziran 2015’ten Haziran 2016’ya sigortalı ücretli çalışan sayısı Türkiye’de 242 bin (yüzde 1,7) artarken, Konya’da 6 bin (yüzde 2,0) artmıştır. Son beş yıllık dönem değerlendirildiğinde ise, Konya’daki sigortalı çalışan sayısı artış oranı (yüzde 33,2), Türkiye genelindeki sigortalı çalışan sayısı düşüş oranından (yüzde 29,2) daha düşük olmuştur.

Gelinen noktada şehrimiz artık üretimde, ihracatta ve istihdama katkıda ülkemizin ve dünyanın önemli şehirleri arasında haklı olarak bir yere gelmiştir. Bundan sonraki hedefte; daha çok üretim daha çok ihracat olmalıdır.

Umarım Konya’nın bu hedeflere ulaşmasında şehir halkı olarak bizlerde elimizden gelen katkıyı vermeye devam ederiz.

Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.