1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Konya Kabuğunu Kırdı mı?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Kabuğunu Kırdı mı?

A+A-

Konyalı, Takkeli Dağın takkesini görmeden edemezmiş, işinin sınırlarını da bu görüş alanına göre planlarmış eskiden… Şimdi, Konyalı işadamları dünyanın dört bir köşesine ihracat yapıyor. Buna bakarak, Konyalı kabuğunu kırdı diyoruz. Peki, Konyalı kabuğun dışına çıkabildi mi? Çıktıysa ne kadar çıkabildi?

*

Son 35 yılda Türkiye fazlasıyla değişti, imkanlar gelişti uçağa atlayan, dünyanın bir ucuna gidip işini yapıyor… Yapıyor ama Konya’da iş anlayışı ve zihniyet hâlâ Takkeli dağın eteklerinde sanki.  Niçin bunu diyorum?

*

Bir ihracatçı olarak onlarca ülke gezdim ve şunu gözledim: Ülkelerin büyüklüğü veya büyümesi önemli bir konu ama esas olan ne kadar kalkındığı veya ne kadar geliştiğidir. Bu kavramlar genellikle birbirine karışıyor ve zihinler bulanıyor. Bazıları büyümeyi yeterli buluyor… Kolaylık olsun diye farkı şöyle bir benzetme ile izah etmeye çalışıyorum, ülkelerin kalkınmışlığı yollarına yansıyor, gelişmişliği ise o yolları kullanan insanların davranışlarına. Yolları kullanma şekli kadar, oto parkları kullanma şekli de ülkenin gelişmişlik seviyesini gösteriyor.

*

Konya’da 25 araçlık otopark sırasına ancak 17 araç sığdırabildiğimizi saydım geçenlerde. Evet saydım tek tek. En çarpıcı olanı da KTO’nun uluslararası fuar alanının devasa otoparkında gördüklerim. Çok büyük bir alan saymadım elbette ama buradaki sorunu anlatmak için saymaya da gerek yok. Otopark çizgileri olmadığı ve yönlendiren bir görevli de bulunmadığı için fuara gelenler öyle bir düzen(!) ile park etmişler ki araçlarını, akıllara zarar. Fuara gelenlerin katılımcı veya ziyaretçi iş insanları olduğunu düşünmek daha bi zarar…

*

Şöyle; iki araç düşünün önlü arkalı park etmişler, sonra gelen araçlar bunların sağına ve soluna doğru devam etmişler, yan yana iki araçlık sıralar ve önlü arkalı her iki aracın da çıkıp gideceği geçiş yolları oluşmuş… Ne güzel değil mi? Evet güzel! Güzel de arkadaş, orada oluşan geçiş yoluna yani arkadaki aracın arkasına niye bırakırsın aracını? Nasıl çıkacak o araç hiç düşünmez misin? Hadi sen düşünmedin de senden sonra gelen de senin aracın yanına bırakıyor aracını ve ikili sıra dönüyor üçlü sıraya… Ve böyle devam ediyor! Peki, bu arada kalan araçlar nasıl çıkacak? Niçin sormuyorsun bi kendine? Sormuyorsun çünkü farkında değilsin, yanına park ettiğin araçtan ilerisini göremiyorsun. O yapmış ben de yaparım diyorsun. Orada kalıyorsun.

*

İşte böyle örnek küçük ama sorun büyük. O yapmış ben de yaparım kafası ile Takkeli dağdan ne kadar uzaklaşırsan uzaklaş, zihniyet Takkeli dağın eteklerinde. Otoyollarımız övünç kaynağı son yıllarda ama o otoyol kalitesine karşın sürücü davranışları ayrı bir yazı konusu… Haklısın basit bir konu ama önemli kazalar bu basit konudaki duyarsızlığımızdan kaynaklanıyor. Sadece trafik kazaları değil, iş dünyasındaki kararlar, yatırımlar, gelişmeler veya gelişememeler de bu basit görünen ama temelde duran eğrilikler üzerine devam ediyor.

*

Evet, Konyalı olarak Konya kabuğunu kırdı diyoruz, gurur duyuyoruz da kabuğun dışına ne kadar çıkabildik soruyor muyuz? Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.