1. YAZARLAR

  2. Osman Nevres Yılmazlar

  3. Konya Kapalı Havzası ve İklim Değişikliği
Osman Nevres Yılmazlar

Osman Nevres Yılmazlar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Kapalı Havzası ve İklim Değişikliği

A+A-

2020 yılı Türkiye’de en çok hava olayının görüldüğü yıl olurken başta şiddetli yağışlar, fırtına ve dolu olmak üzere Türkiye’de 984 aşırı hava olayı görüldü. İklim krizi küresel bir sorun ve çözümü için 191 ülke Paris İklim Anlaşması’nı onaylayarak bir araya geldi. Türkiye Paris Anlaşmasını imzaladı. Ancak TBMM de onaylamadı. Bu durumda Paris’i onaylamayan 6 ülkeden biri. TBMM’nin süreci tamamlamasına yönelik 45 sivil toplum kuruluşu tarafından imza kampanyası da sürdürülüyor.

İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne taraf 197 ülkeden 191’i Paris Anlaşması’nı imzaladı ve onayladı. Onaylama sürecini tamamlamayan 6 ülke kaldı. Eritre, İran, Irak, Libya, Yemen ve Türkiye… Dünyanın geri kalanı ise iklim politikaları açısından daha iddialı bir döneme girdi. Avrupa Birliği 2030 yılına kadar emisyonlarını % 55 azaltmayı ve 2050 yılına kadar da karbon nötr olmayı hedefliyor. Çin, 2060 için karbon nötr olma hedefini; Japonya, Güney Kore, Güney Afrika ve Kanada ise sıfır emisyon planlarını açıkladı. ABD ise Paris Anlaşması’na geri döndü. Karbonsuz yeni bir düzen kuruluyor ve Türkiye bu düzenin dışında kalıyor.

Sanayi Devrimi öncesine kıyasla dünyanın ortalama yüzey sıcaklığındaki artış 1,2 dereceyi buldu. İklim krizinin etkilerini her geçen gün daha fazla hissediyoruz; kurak geçen kışlar, şehirleri vuran dolular, sıcak hava dalgaları, sellerin yıkıcı etkilerini yaşıyoruz. Paris Anlaşması’nın asıl hedefi olan sıcaklık artışını 1,5 derecenin altında tutmak için fazla zamanımız kalmadı. Bunun için önümüzdeki 10 yılda emisyonların yaklaşık yarı yarıya azalması gerekiyor. En çok seragazı emisyonu üreten 20 ülkeden biri olan Türkiye’nin de hemen harekete geçmesi gerek.

İklim krizini önlemenin formülü biliniyor. Petrol, kömür ve doğalgaz kullanımını hızla en aza indirmek ve 2050 yılına gelmeden sıfırlamak; deniz, orman gibi karbon yataklarını korumak ve iyileştirmek. Türkiye petrol ve doğalgazda zaten dışa bağımlı, tükettiği kömürün de yüzde 60’ını ithal ediyor. Yerli kömür ise hem kalitesiz hem de hava ve su kirliliğine yol açıyor. Diğer yandan Türkiye’nin enerji verimliliği ve yenilenebilir kaynaklarla ekonomik ve çevresel bir dönüşüm başlatması mümkün. Enerjiyi daha tasarruflu ve verimli kullanmak, rüzgar, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını öncelikle kullanmak hem iklimi hem de Türkiye’nin ekonomisini korur.

Bilimsel çalışmalar Türkiye’nin iklim krizinden en çok etkilenecek ülkelerden biri olduğunu gösteriyor. Tanıklık ettiğimiz sıcak hava dalgaları, sel baskınları, şiddetli yağışlar ve kuraklıklar yaklaşan felaketin ilk uyarıları. Bu felaketi önlemenin ve iklim krizinden çıkmanın yolu, bir an önce harekete geçerek Paris Anlaşması’nı onaylamaktan ve küresel iklim hareketinin bir parçası olmaktan geçiyor. Ülkemizin büyük bölümünde yıllık yağış ortalamaları sıkıntılı vaziyette. İç Anadolu Bölgesi yağış bakımından Türkiye Ortalamasının neredeyse yarısı kadar yağış almaktadır. 1927-2017 90 yıllık yağış ortalamasına göre Türkiye Ortalaması 637 kg/metrekare, İç Anadolu Bölgesi ise 388 kg/metrekare, Konya Kapalı Havzası’nın Yıllık Ortalama Yağışı ise  334 kg/metrekaredir.  

Türkiye Çevre Platformu Koordinatörü Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, yenilenebilir enerji potansiyelinin ülkemiz ihtiyacını fazlasıyla karşılayabileceğini vurgulamaktadır. Bu nedenle Paris Anlaşmasını en kolay uygulayabilecek ülkelerin başında geliyoruz. Yenilenebilir Enerji potansiyelimiz nedeniyle fosil yakıtlara mecbur değiliz. 2050 yılına kadar küresel ısınmayı yavaşlatmak ve etkilerini azaltmak suretiyle ilk iklim-nötr kıta olmak idealindeki Avrupa Yeşil Düzeni içinde yer almamız bizim için en önemli hedef olmalıdır.

Hoşça kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.