1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. KONYA KENDİ OTOMOBİLİNİ YAPMAYA HAZIR.
KONYA KENDİ OTOMOBİLİNİ YAPMAYA HAZIR.

KONYA KENDİ OTOMOBİLİNİ YAPMAYA HAZIR.

Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Türkiye sanayisinin kendi otomobilini, silahını kendi sanayicisi ile üretebilecek seviyede bulunduğunu, Konya sanayisinin de bu konuda üzerine düşen görevi yapmaya hazır olduğunu belirtti.

A+A-

 

 Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Türkiye sanayisinin kendi otomobilini, silahını kendi sanayicisi ile üretebilecek seviyede bulunduğunu, Konya sanayisinin de bu konuda üzerine düşen görevi yapmaya hazır olduğunu belirtti. 
     Büyükhelvacıgil, yaptığı yazılı açıklamada, Türk sanayisinin dünyada takdir toplayan bir nitelik kazandığını, 2011'in ilk çeyreğinde yakalanan yüzde 11'lik büyüme oranının sanayideki başarının bir göstergesi olduğunu bildirdi. 
     Türkiye'nin ilk çeyrekteki yüzde 11'lik büyüme oranıyla dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olarak tarihi bir rekora imza attığını anımsatan Büyükhelvacıgil, büyümenin kalkınmaya, istihdama ve milli gelire daha fazla yansıması için inovasyon ve Ar-Ge temelli sanayinin teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı. 
     Büyükhelvacıgil, dünyanın en önemli pazarları olan ABD, AB ve Ortadoğu ülkelerinde yaşanan ekonomik ve siyasi krizlere rağmen Türkiye'nin sağlam temeller üzerine oturduğunu, ancak yeni fırsatları kaçırmamak ve olumsuzlukları bertaraf etmek için ekonomide bazı rötuşlara ihtiyaç duyulduğunu belirtti. 
     Cari açığın yeni dönemde ülke önünde bir sorun olarak durduğunu aktaran Büyükhelvacıgil, şunları kaydetti: 
     ''Cari açığın frenlenmesi lazım. Alınacak önlemler hiçbir zaman üretimi ve istihdamı olumsuz etkilememeli. Cari açıkla geniş çaplı bir mücadele başlatılmalıdır. İleri teknoloji ihracat ve ithalat kalemlerinin Türkiye'de üretiliyor olması cari açığın azaltılması için köklü bir çözüm yoludur. Türkiye, kalkınma ve demokrasi hamlesinin eşiğinde. Dünya ekonomik ve siyasi olarak yeniden şekillenirken, Türkiye de bu yeni dünyada masaya oturan bir ülke konumunda. Bu masada kalıcı olmanın, başarı göstermenin yolu ekonomiden geçiyor. Bu yüzden Türkiye'nin yakaladığı başarılı ekonomik büyüme rakamları ve gösterdiği yüksek performans ekonomik kalkınma ile taçlanması gerekiyor. Bu hedef doğrultusunda ekonomiyi destekleyecek bütün unsurları seferber etmeliyiz. Türkiye sanayisi kendi otomobilini, silahını kendi sanayicisi ile üretebilecek seviyede. Konya sanayisi de bu konuda üzerine düşen görevi yapmaya hazır.'' 
     Büyükhelvacıgil, sanayi ve bilimin, Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı ile temsil ediliyor olmasının da Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında stratejik bir öneme sahip olduğunu vurguladı. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.