1. HABERLER

  2. KÜLTÜR&SANAT

  3. ‘Konya kitaba gereken önemi veriyor’
‘Konya kitaba gereken önemi veriyor’

‘Konya kitaba gereken önemi veriyor’

55. Kütüphane Haftası programında konuşan Vali Cüneyit Orhan Toprak, Konya’da kitaba ve kütüphaneye gereken önemin verildiğini ifade etti.

A+A-

Kütüphane Haftası programında konuşan Vali Cüneyit Orhan Toprak, Konya’da kitaba ve kütüphaneye gereken önemin verildiğini ifade ederek, “Konya’da İl Halk Kütüphanesi’nde ve üniversite kütüphanelerinde 24 saat yer bulunamıyor. Kitap okumak, okumak bilgi, bilgi de güç demektir. 2023, 2071 hedeflerimize bilinçli gitmeliyiz. Bu da okumakla, çalışmakla olur” dedi.

 

Mehmet Günnar

Her yıl Mart ayının son pazartesi günü başlayan ve bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle devam eden Kütüphane Haftası’nın 55'incisi, Konya İl Kütüphanesi’nde düzenlenen etkinlikle başladı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen ‘Sürdürülebilir Kalkınmada Kütüphanelerin Rolü’ ana temalı 55. Kütüphane Haftası programına Vali Cüneyit Orhan Toprak, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Konya İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, çok sayıda öğrenci ve veli katıldı. Konya’da kütüphaneye ve kitaba gereken önemin verildiğini ifade eden Vali Toprak, “Konya’da İl Halk Kütüphanesi’nde ve üniversite kütüphanelerinde 24 saat yer bulunamıyor. Gençlerimiz, yetişkinlerimiz, kadınlarımız, erkeklerimiz ve çocuklarımız okumaya, öğrenmeye, bilgi kazanmaya büyük bir heves içerisinde. Bu da bize büyük bir keyif ve umut veriyor. Kitap okumak, okumak bilgi, bilgi de güç demektir. 2023, 2071 hedeflerimize bilinçli gitmeliyiz. Bu da okumakla, çalışmakla, takip etmekle olur” dedi.

Kitap fuarı olmalı

Kültür Park’a yapılan İl Halk Kütüphanesi’nin isabetli bir karar olduğunu aktaran Sorgun ise, “2 hafta önce gece 12’de kütüphaneyi ziyaret ettiğimde kütüphanede boş yer olmadığını gördüm ve kütüphane kararının ne kadar doğru olduğunu gördüm. İslam tarihinde Bedr Savaşı’nın esirleri 10 kişiye okuma yazma öğretme şartıyla serbest bırakıldı. Dünya tarihinde bunun başka bir örneği yoktur. Kitap ilmi korur, kütüphane de kitabı korur. Bu nedenle kütüphaneleri çok önemsiyoruz. Konya kitabı çok seven bir şehir olmasına rağmen kurumsallaşmış tarihi ve yeri belirlenmiş bir kitap fuarı yok. Bu önemli bir eksiklik. Bunun çalışmalarına başlanmalı” diye konuştu.

6 gün sürecek

6 gün serecek 55. Yıl Kütüphane Haftası etkinliklerinde çok sayıda etkinliğin olacağını söyleyen Yarar, “Etkinliklerde Konyalı ve Konya’da yaşayan yazarların kitap sergileri, gezici kütüphane okuyucu buluşmaları, yazar imza günleri, konferanslar, çocuklar için çizgi sinema film gösterileri ve çeşitli sergiler yer alacak. Yunak, Altınekin, Ilgın, Bozkır ve Akşehir kütüphanelerinin yanı sıra Konya Gar Kütüphanesi ve Derbent İlçe Halk Kütüphanesi’ni de hizmete açarak sürdürülebilir kalkınmada kütüphanelerin daha aktif rol almalarını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.