1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. Konya Kudüs İçin Tek Yürek
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Kudüs İçin Tek Yürek

A+A-

Konya, dün önemli bir mitinge daha imza attı. Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, belediyeler, üniversiteler, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası öncülüğünde ‘Davamız Kudüs’ sloganı ile Mevlana Meydanı’nda bir araya gelen binlerce Konyalı, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesi üzerine Kudüs’ün yalnız olmadığını tüm dünyaya ilan etti. Mitingin; Müslümanların mübareği olan, Cuma günü namaz sonrası düzenlenmesi ve şehir olarak Konya’nın tercih edilmesi de son derece önemliydi.

***

Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu ile birçok siyasetçinin de katıldığı mitingde Konyalılar, tekbirler eşliğinde Kudüs’e sahip çıktı. Meydanda bulunan Konyalılara seslenen Ahmet Davutoğlu’nun İsrail’e olan öfkesi gözlerinden okunuyordu. Davutoğlu, Kudüs’ün yalnız olmadığını söyleyerek, tüm Müslümanları birlik ve beraberliğe davet etti. Tüylerimizin diken diken olduğu o anlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da meydanda bulunan halka telekonferans aracılığıyla seslenmesi bizlere ayrı bir gurur yaşattı.

***

Konya üzerinden tüm dünyaya evrensel mesajlar gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Davutoğlu’na göre daha sakin bir ses tonu kullandı.Erdoğan, dünyada hiçbir ülkenin uluslararası hukukun üstünde yer almadığını söyledi. Konuşmasında Müslümanların çifte standarda, adaletsizliğe ve hak gaspına boyun eğmeyeceğini üstüne basa basa söyleyen Erdoğan, burada ilk kıble Mescid-i Aksa’nın, Kudüs’ün ve dolayısıyla Müslümanların sahipsiz olmadığını belirtiyordu aslında.

***

Erdoğan’ın konuşmasındaki en dikkat çekici noktalardan birisi de Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğunu söylemesiydi. Dünya genelinde 137 ülkenin Filistin’i tanıdığını açıklayan Erdoğan, ABD’nin Kudüs kararının iptali için BM nezdindeki girişimleri başlatacaklarını vurguladı. Konuşmasında Kur’an-ı Kerim’den alıntılar da yapan Erdoğan, tüm Müslümanların tek güç olması gerektiği mesajlarını verdi.

***

Filistin’in ve dolayısıyla Kudüs’ün, Siyonist İsrail tarafından işgal edilmesi ve Müslümanların gördüğü zulümler geçmiş yıllara dayanıyor. Amerikan uşağı İsrail’in bu tutumu karşısında Türkiye sesini yükseltse de, diğer Müslüman ülkelerin yeterine tepki gösteremeyişi bizleri derinden yaralıyor. Amerika’nın ve dolayısıyla İsrail’in amacı belli… Kudüs üzerinden Ortadoğu’da büyük bir savaş çıkarıp, Türkiye dâhil tüm Müslüman ülkeleri parçalamak ve dağıtmak istiyorlar. Ne üzücüdür ki Türkiye dışında bu oyunu bozmaya çalışan başka bir Müslüman ülke yok!

***

Bugüne kadar Kudüs ile ilgili yüzlerce yazı yazıldı, fikirler belirtildi, ulusal ve uluslararası mecralarda tepkiler dile getirildi. Bundan sonrasında ise yapılacak açık ve net:Tüm Müslümanlar birliğini güçlendirerek, bu işgale bir ‘Dur’ demeli. Mitingden çıkarılması gereken notlara bakarsak Türkiye, Kudüs’ün özgürlük ateşini Konya’dan yaktı. Anadolu’nun merkezi, Mevlana’nın diyarından yakılan bu ateşin tez vakitte tüm Müslüman ülkelerini uyandırması lazım… Unutulmasın ki davanın bittiği yerde Kudüs düşer. Kudüs’ün düştüğü gün, İslam birliği yok olur…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.