1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Konya Memnun Değil
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Memnun Değil

A+A-

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için geri sayım sürerken aday adaylığından adaylığa terfi edenler açıklandı. Ancak Konya’da siyasi partilerin milletvekili aday listeleri hiç de hoş karşılanmadı. Sonuç olarak Konya her zamanki gibi kaderini yaşamaya devam edecek ve herkesin ‘oh be’ diyebileceği bir listeyi hiçbir zaman göremediği gibi bundan sonra da göremeyecek gibi geliyor.

*

İktidar partisinde yapılan sıralamalara sade vatandaşların yanı sıra fanatiklerin bile eleştirdiği göz önüne alınırsa memnun olanların sayısı azımsanmayacak ölçüde diyebiliriz. Muhalefet partilerine gelince çok değişen bir şey yok. Ana muhalefet partisi Konya’ya hiç de akla gelmeyen bir ismi ilk sıradan aday gösterirken sessizliğin sadece MHP’de yaşandığı dikkatleri çekiyor.

*

Partililer değişik ortamlarda farklı görüşler dile getirmeye ve eleştirenlerin büyük bir bölümü de içerde başka dışarda başka konuştuğu sürece Konya’nın kaderi de değişmeyecek. Beklentiler, istekler ve gerçekler yukarlara ulaşmayacak veya ulaştırılmayacak. Çünkü bizdeki siyaset anlayışı ‘kol kırılır yen içinde kalır’ mantığıyla yapıldığından ve hiç kimse demokratik hakkını kullanarak sesini yükseltmediğinden sonuç hep aynı olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

*

Sosyal medyada klavye delikanlılığı yapanlar gerçekleri gerekli yerlerde konuşmuş olsalar ve herkes gerçekten Konya için ve doğru bildiklerini konuşsa bir gün bunlar mutlaka dikkate alınmak zorunda kalınacaktır. Ama yetkilileri görünce gülümsemeler ve ‘Siz daha iyi bilirsiniz efendimler’ devam ettiği sürece onlar da  ‘biz ne verirsek Konya yer’ diyecekler. Konya, kimi gönderirlerse onu kabul eder görüntüsü vermekten kurtulmadığı ve gerçekleri yüksek perdeden dile getirmediği sürece bu uygulamadan kurtulamayacaktır.

*

Seçim sonuçları hakkında tahmin yapmak için biraz erken olsa da Cumhurbaşkanlığı dışında ilk kez uygulanacak olan sistem gereği farklılıklar yaşanacaktır. İttifaklar ve baraj düzenlemeleri dolayısıyla tahminde bulunmak pek kolay olmayacaktır. Ancak görünen odur ki sıralama da çok far olmayacak ve ilk sırayı Adalet ve Kalkınma Partisi, 2. sırayı Cumhuriyet Halk Partisi alırken 3. Sıra Milliyetçi Hareket Partisi ile İyi Parti arasında geçecektir. Diğerlerine gelince meclise girmeleri bile büyük başarıdır. Hani bazıları verilen yerleri beğenmemiş, yok efendim vekillik pazarlığı yapılmamış ya da falanın listesinden gireceklermiş gibi hikâyeleri dinlemeye bile gerek görmüyorum. İttifaklar olmasaydı meclisi nerede görecektiniz der geçerim.

Her şeye rağmen listelerin ülkemize hayırlar getirmesi temennisiyle yarışa katılanlara başarılar dilerken, 7 Haziran’da yaşananlardan ders alınmamış olduğunu sanıyorum. İnşallah yanılıyorumdur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.